Komunikat archiwalny

Obchody Światowego Dnia Turystyki

Przewodnicy z Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich i Przewodnicy z Koła Przewodników Miejskich przy Krakowskim Oddziale PTTK wręczyli dziś w Sali Obrad RMK certyfikaty 29. nowym przewodnikom po Krakowie. To część obchodów Światowego Dnia Turystyki, który przypada 27 września. Główne obchody odbędą się 27 września w Burkina Faso, natomiast polskie uroczystości zaplanowane są na 23 września w Malborku. Weźmie w nich udział Sekretarz Generalny UNWTO Taleb Rifai a polskie obchody będą zwieńczeniem VIII Forum Turystycznego Państw Bałtyckich.

Obchody Światowego Dnia Turystyki
Fot. materiały prasowe

Światowy Dzień Turystyki to święto turystyki obchodzone corocznie 27 września od 1979 roku, ustanowione przez organizację branżową, jaką jest Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO), do której Polska należy od 1975 roku. Celem tego dnia jest podniesienie świadomości na temat roli, jaką odgrywa turystyka w ramach społeczności międzynarodowej i pokazania, jak wpływa na społeczne, kulturowe, polityczne i ekonomiczne wartości na całym świecie.

Krakowskie obchody składają się z dwóch części: pierwsza to wręczenie certyfikatów nowym Przewodnikom, którzy uzyskali licencję w 2015 roku, druga natomiast to prowadzona przez nich wycieczka „Szlakiem obronności Krakowa".

- Cieszę się, że pomimo deregulacji zawodu przewodnika dbacie Państwo o jakość swoich usług. Przewodnik to przecież pierwsza linia frontu w kontakcie z turystą, a aż 98% odwiedzających Kraków deklaruje, że poleci pobyt w naszym mieście swoim znajomym i rodzinie. Z okazji Światowego Dnia Turystyki życzę Państwu, aby całe środowisko krakowskich przewodników nadal utrzymywało tak wysoki poziom – powiedział Rafał Perłowski, Dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Krakowa otwierając uroczystość w Sali Obrad im. S. Wyspiańskiego.

W trakcie uroczystości Małgorzata Niechaj, Kustosz oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa "Celestat" wygłosiła wykład pt. „Krakowskie Bractwo Kurkowe. Nowa trasa obronności". Druga część obchodów zaplanowana jest na dzień 26 września, kiedy odbędzie się bezpłatna wycieczka przeprowadzona przez nowych przewodników. Rozpocznie się ona o godzinie 10:30 pod Barbakanem a jej hasło przewodnie brzmi „Szlakiem obronności Krakowa".

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
POLECAMY
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie