Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Brazylijska Natura przy Krakowskim Rynku

Galeria Stowarzyszenia „Wspólnota Polska" prezentuje pełne brazylijskiej witalności prace artystek z Kurytyby. Wystawę będzie można zobaczyć do 21 września 2014 r. w godz. od 10.00 do 17.00 (poniedziałek-piątek) w budynku Stowarzyszenia przy Rynku Głównym 14.

12 tysięcy kilometrów i ocean dzielą Kraków od Brazylijskiej Kurytyby. Jednak odległość i różnice kulturowe niweluje szczera sympatia i chęć wzajemnego poznania. To one zadecydowały o podjęciu współpracy z brazylijskim partnerem, Owocuje ona różnymi wspólnymi przedsięwzięciami, takimi jak prezentowana obecnie w podziemiach Domu Polonii wystawa „Brazylijska natura. Spojrzenia i inspiracje".

Jak podkreśla jeden ze współorganizatorów wystawy Marek Makowski, Konsul Generalny RP w Kurytybie, powstała ona z: „potrzeby serca artystek skupionych wokół Domu Kultury Polska – Brazylia w Kurytybie, urodzonych w Brazylii potomkiń polskich emigrantów przybyłych tutaj pod koniec XIX wieku." Polaków, choć coraz częściej zasymilowanych, jest w Kurytbie wciąż wielu - stanowią aż 73,2% ogółu naszych rodaków mieszkających w Brazylii. Działają tu też aktywnie polskie instytucje edukacyjne, kulturalne i religijne, a nawet polska prasa. To m.in. liczebność  i aktywność Polonii w tym brazylijskim mieście wpłynęła na decyzję o podpisaniu umowy o honorowym zbliźniaczeniu w 1993 r.

Autorkami prac, które prezentowane są na wystawie są: Dulce Osiński, Everly Giller, Heliana Grudzień, Marcia Szeliga, Mari Ines Piekas oraz Schirlei Freder. Wszystkie autorki dysponują szeroką wiedzą w dziedzinie sztuk pięknych i kreatywnie stosują rozmaite techniki plastyczne. Większość z nich odbyła w latach ubiegłych staże artystyczne w Polsce. Prezentowane prace dowodzą, że artystki w wyjątkowy sposób łączą polską wrażliwość z brazylijskim temperamentem. Zaowocowało to pracami „przepełnionymi latynoską kolorystyką i egzotyką, gorącym tropikalnym przekazem. Jest w nich fascynacja urokami fauny i flory (...) oraz wdzięczność za możliwość obcowania z bogactwem bio-różnorodności i wspaniałościami krajobrazu, które stanowią jeden z najważniejszych skarbów Brazylii".

Realizacja wystawy była możliwa dzięki współpracy wielu instytucji, w tym Domu Kultury Polska-Brazylia, Towarzystwa im. Tadeusza Kościuszki w Kurytybie, czy Stowarzyszenia „Wspólnota Polska". Projekt jest współfinansowany przez Gminę Miejską Kraków.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Data publikacji: 2014-09-03
Data aktualizacji: 2014-09-11
Powrót
Znajdź