Przedstawiciele chilijskiego regionu Coquimbo z wizytą u Prezydenta Miasta Krakowa

Od 1995 r. do honorowych miast bliźniaczych Krakowa zaliczamy również stolicę chilijskiego regionu Coquimbo – La Serenę. Choć znaczna odległość nie sprzyja intensywnym kontaktom, obopólną sympatię podsycają realizowane od czasu do czasu projekty i wizyty delegacji oficjalnych lub roboczych. Jedną z nich gościł w sobotę 8 lutego Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Przedstawiciele chilijskiego regionu Coquimbo z wizytą u Prezydenta Miasta Krakowa
Fot. Wiesław Majka

Na czele kilkuosobowej delegacji stał Juan Manuel Fuenzalida - intendente (czyli regionalny przedstawiciel władzy rządowej) regionu Coquimbo. Towarzyszyli mu zastępca Alejandro Cornejo, a także kilku radnych regionu oraz ks. Ramón Ardilles.

Wizyta delegacji w Polsce miała na celu zaktywizowanie więzów łączących La Serenę i Kraków oraz podpisanie umowy o współpracy pomiędzy regionem Coquimbo i Dolnym Śląskiem. Podczas wizyty obszernie wspominano 2 postaci najsilniej łączące nasze kraje: Ignacego Domeykę oraz Jana Pawła II.

Postać Domeyki przywołał uczestniczący w spotkaniu u Prezydenta Miasta były Ambasador RP w Chile oraz biograf XIX-wiecznego uczonego prof. Zdzisław Ryn. Domeyko, wybitny geolog, mineralog i inżynier górnictwa, którego zainteresowania obejmowały niezwykle szerokie spektrum problemów naukowych, to najsłynniejszy polski emigrant działający w Chile. Pragnąc uhonorować tę wybitną postać, Prezydent Jacek Majchrowski podczas swojej wizyty w La Serenie w 2005 r., przekazał popiersie Domeyki jako dar Krakowa dla bliźniaczego miasta.

Do postaci Papieża Polaka odwołał się z kolei ks. Ramón Ardilles Prezes Fundacji Cruz del III Milenio – Krzyż Trzeciego Tysiąclecia. Fundacja opiekuje się liczącym 93 metry wysokości krzyżem milenijnym, który powstał w Coquimbo. Monument stanowić ma odbicie monumentalnej figury Jezusa z Rio de Janeiro na przeciwległym wybrzeżu kontynentu południowoamerykańskiego. Projekt utworzenia budowli wspierany był mocno właśnie przez Jana Pawła II, który przekazał na jego rzecz rozmaite dary. Rozmiary krzyża milenijnego pozwoliły na zlokalizowanie w jego wnętrzu nie tylko kościoła, ale również wystawy fotograficznej obrazującej powstawanie krzyża, muzeum i tarasów widokowych.

Podczas wizyty omówiono plany realizacji projektów kulturalno-oświatowych, które mogą pobudzić współpracę między miastami i pogłębić relacje z naszym partnerem z „końca świata".

Więcej zdjęć z wizyty w galerii OTOFOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie