Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP dla Nadburmistrza Lipska

W uznaniu wyjątkowych zasług w dziedzinie rozwijania polsko-niemieckich kontaktów, na wniosek Prezydenta Miasta Krakowa, Prezydent RP Bronisław Komorowski przyznał Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Nadburmistrzowi Miasta Lipska Burkhardowi Jungowi. W czwartek, 19 czerwca 2014 r., podczas uroczystości w Lipsku odznaczenie wręczył  Nadburmistrzowi Ambasador RP w Berlinie Jerzy Margański. Laudację okolicznościową na cześć Burkharda Junga wygłosił osobiście Prezydent Jacek Majchrowski.

Kraków i Lipsk tworzą jeden z najstarszych i najmocniejszych związków między polskimi i niemieckimi miastami. Jako metropolia szczycąca się bogatymi tradycjami artystycznymi,  międzynarodowe centrum wystawienniczo targowe, silny ośrodek gospodarczy, naukowy i kulturalny, największe miasto Saksonii odgrywa wyjątkową rolę w kontaktach zagranicznych Krakowa.  Współpraca zainicjowana  w czasach podziału Europy i odnowiona w początkach lat 90-tych przetrwała wszelkie próby i przeżywa obecnie okres intensywnego rozwoju. Współpracują ze sobą urzędy miast, szkoły, muzea i organizacje pozarządowe. Eksperci i samorządowcy wymieniają doświadczenia. Obecny kształt partnerstwa Lipska i Krakowa to w dużej mierze owoc osobistego zaangażowania Nadburmistrza Lipska Burkharda Junga.

Znakomicie wykształcony germanista i teolog ewangelicki, doświadczony  organizator pracy dydaktycznej, Burkhard Jung podjął pracę w magistracie Miasta Lipska już w 1999 r. (najpierw jako  Burmistrz  ds. Młodzieży, Spraw Socjalnych i Zdrowia). Jako zagorzały orędownik pojednania Polaków i Niemców, partnerstwo z Krakowem zawsze traktował on jako szczególnie ważne dla Lipska. Przy Jego życzliwym wsparciu rozwinęła się m.in. współpraca muzeów historycznych, narodziły się inicjatywy ważne dla promocji dziedzictwa obydwu miast i edukacji historycznej. W dawnej Fabryce Schindlera zorganizowana została wystawa „Aryzacja w Lipsku. Wyrugowani. Ograbieni. Zamordowani 1933 – 1945". Wiosną ubiegłego roku mieszkańcy Lipska mogli oglądać wystawę „Cracovia 3 D". Z kolei w Krakowie, z okazji 200-lecia Bitwy Narodów, zorganizowana została wystawa poświęconą księciu Józefowi Poniatowskiemu. Dzięki przychylności Nadburmistrza Junga możemy korzystać z bogatych doświadczeń Lipska  z zakresu opieki społecznej.  Krakowscy eksperci mieli okazję  wielokrotnie uczestniczyć w wizytach studyjnych i konsultacjach poświęconych problemom  bezdomnych i uzależnionych, w seminariach dotyczących  pracy z osobami wymagającymi szczególnej troski:  starszymi i niepełnosprawnymi. Kraków przyjął też zaproszenie Nadburmistrza  Lipska do udziału  w międzynarodowym projekcie   „Second Chance", dotyczącego rewitalizacji przestrzeni postindustrialnych. Projekt przyniósł  trwałe efekty w postaci inwestycji, które wsparły rozwój Muzeum Inżynierii Miejskiej. Krakowianie zachowują również w pamięci liczne gesty przyjaźni ze strony Nadburmistrza Junga - m.in. jego osobiste zaangażowanie w akcję na rzecz utrzymania Konsulatu Generalnego RP oraz Instytutu Polskiego w Lipsku.

Wizyta Prezydenta Jacka Majchrowskiego w Lipsku, w związku z odznaczeniem Nadburmistrza Junga, zbiegła się w czasie z występem krakowskich muzyków z Capelli Cracoviensis na prestiżowym Festiwalu im. Jana Sebastiana Bacha w Lipsku. Podczas koncertu Capella wykonała kantaty Bachów: ojca Johanna Sebastiana oraz syna Carla Philippa Emanuela. Zaproszenie Capelli Cracoviensis do Lipska, miasta w którym Bach spędził większość życia i koncert w kościele, w którym prawykonywał on swoją Pasję Janową jest jednym z największych sukcesów kultury krakowskiej ostatnich lat.

pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Data publikacji: 2014-06-20
Data aktualizacji: 2014-06-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź