Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Krakowskie Noce pod lupą. Studyjna wizyta delegacji ze Lwowa

Zapoznanie się z organizacyjną stroną projektu kulturalnego „Krakowskie Noce" oraz wymiana pomysłów na wspólne działania miast partnerskich w dziedzinie promocji były celem wizyty roboczej delegacji miasta Lwów w Krakowie w dniach 14-15 sierpnia 2015 r.

Kraków owocnie współpracuje ze Lwowem od ponad 20 lat. Pod koniec czerwca 2015 r. w naszym mieście odbyła się kolejna kulturalna prezentacja Lwowa oraz pierwsze naukowe Seminarium Lwowsko-Krakowskie. Pokłosiem tych wydarzeń była propozycja rozszerzenia współpracy miast w dziedzinie kultury i promocji m.in. w oparciu o wymianę doświadczeń z realizacji projektów „Krakowskie Noce" oraz „Noc we Lwowie".

Festiwal „Noc we Lwowie" ma charakter promocyjny i organizowany jest w naszym ukraińskim mieście partnerskim od 2011 r. dwa razy do roku (w lipcu i listopadzie). Jego program zakłada ponad 100 wydarzeń kulturalnych każdego wieczoru. Są to występy muzyczne, inscenizacje teatralne, interaktywne zwiedzanie muzeów, galerii i kościołów. Wydarzenia rozpoczynają się o godz. 19.00 i trwają do godz. 2.00 w nocy. Każdego roku Lwów zmienia hasło festiwalu. W roku bieżącym brzmi ono „Teatr. Muzyka. Kino".

Organizowane cyklicznie w naszym mieście od 2006 r. „Krakowskie Noce" od lwowskiego projektu różnią się swoim rozmachem i tematycznym charakterem. „Noc Muzeów", „Noc Teatrów", „Noc Muzyki", „Noc Jazzu", „Noc Cracovia Sacra" i „Noc Poezji" – to osobne wydarzenia mające własny, bogaty program kulturalny. Organizacja tych wielkoformatowych przedsięwzięć, ich finansowanie oraz sposoby zachęcania instytucji kulturalnych do udziału w nich zainteresowały przedstawicieli miasta Lwów, którzy przybyli do Krakowa w celu wymiany doświadczeń podczas tegorocznej edycji Nocy Cracovia Sacra.

Pięcioosobowa lwowska delegacja złożona z przedstawicieli Wydziału Promocji oraz Wydziału Kultury spotkała się w tym celu m.in. z Dyrektorem Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK Stanisławem Dziedzicem oraz Zastępcą Dyrektora Wydziału Promocji i Turystyki Katarzyną Gądek. Podczas spotkań omawiana była również współpraca miast w dziedzinie promocji – m.in. organizacja wspólnych konkursów, wzajemny udział w Targach Świątecznych, czy wymiana zespołów muzycznych. Lwów, który od kilku lat ubiega się o przyznanie tytułu Miasta Literatury UNESCO zainteresowany jest również doświadczeniem Krakowa w tej dziedzinie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2015-08-18
Data aktualizacji: 2015-11-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź