Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ukraina – geograficzne centrum Europy

Według pomiarów przeprowadzonych w 1887 r. przez geograficzne stowarzyszenie Austro-Węgrów, geograficzne centrum Europy znajduje się na Ukrainie (niedaleko miasta Rachów, w obwodzie Zakarpackim). Trudno się zatem dziwić, że poczynając od czasów starożytnych Ukraina pełniła rolę pomostu pomiędzy światami Starożytnego Wschodu a Rusią, Europą antyczną, Bizantyjską a Łacińską.

To właśnie przez tereny dzisiejszej Ukrainy przechodził niegdyś jeden z największych starożytnych szlaków - „Szlak od Waregów do Greków", czyli system wołok i przepraw  przez rzeki o łącznej długości 3 tys. km, który łączył północne i południowe ziemie Starożytnej Rusi, a morze Bałtyckie z Czarnym. Największy rozkwit polityczny Ukrainy – państwa, etymologia nazwy którego wskazuje na położenie „u kraja", czyli „z boku" bądź „na peryferiach" - przypada na X-XI stulecia, okres największej potęgi Rusi kijowskiej i rządy takich słynnych książąt z dynastii Rurykowiczów, jak Włodzimierz Wielki czy Jarosław Mądry. Pokłosiem najazdów mongolskich w XIII w. było prawie 100-letnie zhołodowanie Rusi kijowskiej przez Złotą Ordę, następnie zaś – jej rozbicie dzielnicowe i uzależnienie polityczne od Litwy i Rzeczypospolitej. Ze względu na swoje bogactwa naturalne (wyjątkowo żyzne czarnoziemne gleby Ukrainy stanowią 40% światowych zasobów tego typu gleb!) Ukraina zawsze była łakomym kąskiem dla zaborców. Zniewolenie polityczne zrodziło w mieszkańcach kraju tradycję oporu i walki o  niepodległość, które stały się naturalnym przyczynkiem – tak nietypowej na wschodzie – demokracji. Nie jest przypadkiem, że jedną z pierwszych na świecie formacji demokratycznych była Sicz Zaporoska – ośrodek społeczno-polityczny i wojskowo-administracyjny Ukraińskich Kozaków. Na Ukrainie została także sporządzona jedna z pierwszych w Europie konstytucji – Konstytucja Filipa Orlika z 1710 r. W późniejszym okresie Ukraina została wcielona do ZSRR. Była jednak – obok Rosyjskiej FSRR i Białoruskiej SRR – jedną z trzech republik radzieckich będących podmiotem prawa międzynarodowego. Ukraińska SRR była członkiem założycielem ONZ i członkiem większości organizacji wyspecjalizowanych ONZ.

Ukraina jest suwerennym państwem od 1991 r. Współcześnie zajmuje ona powierzchnię 603700 km2 (45. miejsce na świecie), graniczy z Białorusią, Polską, Słowacją, Węgrami, Rumunią, Mołdawią, Rosją oraz Morzem Czarnym i Azowskim. Ukraina jest członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Miedzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.

Kraj słynie ze swojej przyrody i licznych zabytków. Na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO są wpisane: Katedra Sofijewska (Sobór Mądrości Bożej) oraz Ławra Pieczerska w Kijowie, historyczne centrum Lwowa, lasy bukowe Karpat oraz sieć punktów Południk Struwego. W obwodzie Chersońskim znajduje się jedna z największych europejskich pustyń – Pustynia Oleszkowska. Z kolei w obwodzie Tarnopolskim położona jest Jaskinia Optymistyczna - wpisana na listę Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłuższa jaskinia gipsowa, najdłuższa jaskinia Eurazji oraz trzecia najdłuższa jaskinia świata.

Poznajcie więcej ciekawostek o Ukrainie czytając nasze artykuły!

Ukraiński von Braun – o samouku, który zdobył Księżyc

Co wiemy o literaturze ukraińskiej i kim była Łesia Ukrainka?

Piłka jest jedna, a bramki są dwie

 

 


pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Data publikacji: 2013-06-18
Data aktualizacji: 2013-07-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź