MOCAK i Muzeum AK ikonami europejskiej architektury?

MOCAK i Muzeum Armii Krajowej to krakowscy kandydaci nominowani do Nagrody im. Miesa van der Rohe dla architektury europejskiej.

MOCAK i Muzeum AK ikonami europejskiej architektury?
Fot. Kraków Otwarty Na Świat

Nagroda im. Miesa van der Rohe, jednego z największych europejskich architektów XX w., jest przyznawana co dwa lata (raz przyznano ją w trzyletnim odstępie) od 1988 r. Jak dotąd otrzymały ją takie sławy jak m.in. Zaha Hadid, Rem Koolhaas czy Norman Foster. Do tegorocznej edycji prestiżowego konkursu Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich nominowały piętnaście budynków, w tym dwa krakowskie muzea: MOCAK i Muzeum Armii Krajowej. Dwa lata po otwarciu MOCAK jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Zabłocia. To pierwsze zbudowane od podstaw muzeum prezentujące sztukę współczesną. Projekt autorstwa florenckiego architekta Claudia Nardiego kładzie nacisk na surową, ale bardzo nowoczesną formę.

Muzeum Armii Krajowej, również otwarte w 2011 r., powstało w zaadaptowanym dziewiętnastowiecznym budynku magazynowo-koszarowym wchodzącym w skład Twierdzy Kraków. Biuro AIR Jurkowscy Architekci, które zaprojektowało adaptację budynku, wykazało się sporym umiarem. Zabytkową ceglaną konstrukcję połączono z betonem, stalą i szkłem, którym zadaszono wewnętrzny dziedziniec muzeum.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Zobacz także
POLECAMY
POLECAMY
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie