Europejski Kongres Samorządów

– Kraków, już od XIV wieku, jest tym miejscem, gdzie spotykają się Ci, którzy decydują o przyszłości Europy – powiedział Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa podczas uroczystej inauguracji Europejskiego Kongresu Samorządów – prestiżowego wydarzenia, którego pierwsza edycja rozpoczęła się dziś (4 maja) w Centrum Kongresowym ICE Kraków. W dwudniowej konferencji bierze udział ponad 900 wybitnych gości z całej Europy!

Europejski Kongres Samorządów
Fot. Paweł Krawczyk/Kraków.pl

Europejski Kongres Samorządów to okazja do wymiany poglądów oraz spotkań liderów samorządowych i elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu. Do tej pory to prestiżowe wydarzenie, znane również pod nazwą Forum Regionów, odbywało się w Krynicy w ramach Forum Ekonomicznego. Od 2015 roku wybitni eksperci i politycy będą przyjeżdżać do stolicy Małopolski, aby wspólnie dyskutować o przyszłości samorządów, dzielić się doświadczeniami i nawiązywać nowe kontakty biznesowe.

Otwierając obrady Europejskiego Kongresu Samorządów, Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powiedział, że Kraków, już od XIV wieku, jest tym miejscem, gdzie spotykają się Ci, którzy decydują o przyszłości Europy. Prezydent Krakowa zwrócił również uwagę na termin kongresu. – Spotykamy się w szczególnym momencie, 25-lecia reformy samorządowej, co daje asumpt do dalszej rozmowy o funkcjonowaniu samorządu – podkreślił Prezydent Miasta Krakowa.

Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego przypomniał, że rząd premiera Tadeusza Mazowieckiego, nie tylko walczył ze skutkami rozkładającej się gospodarki, ale miał wielką wyobraźnię pozwalającą na przeprowadzenie reformy samorządowej. –Jestem głęboko przekonany, że współpraca na każdym poziomie, także poziomie samorządowym, pozwala osiągnąć więcej – zaznaczył Marszałek Sowa witając gości kongresu.

Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przypomniał, że nie ma wolności bez samorządności, ale też nie ma dobrej samorządności bez samodzielności finansowym czy prawnej. Ambitnych celów Unii Europejskiej nie da się zrealizować bez udziału samorządów, które są najbliżej obywateli. Minister Dziekoński wskazywał, że dobry samorząd to także miejsce rozwoju gospodarczego. – To samorząd jest partnerem dla małego i średniego biznesu, tak istotnego dla unijnej gospodarki – powiedział Olgierd Dziekoński.

W obradach tegorocznego kongresu weźmie udział ponad 900 gości z całej Europy m.in. David Narmania, Mer Tbilisi; Markku Markkula, Prezydent Komitetu Regionów Unii Europejskiej oraz Gudrun Mosler-Törnström, Przewodnicząca Izby Regionów w Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy. W programie kongresu przewidziano około 60 wydarzeń, na które składają się bloki programowe, raporty, panele, warsztaty, wykłady, prezentacje oraz uroczysta gala. Program realizowany będzie w pięciu nurtach tematycznych: gospodarka, finanse, środowisko, społeczeństwo oraz innowacje.

Podczas pierwszego dnia Kongresu, goście wydarzenia będą dyskutować m.in. o nowym modelu finansów samorządów, perspektywach finansowych Unii Europejskiej, zagranicznej ekspansji lokalnych marek oraz partnerstwie publiczno-prywatnym. Zwieńczeniem dnia będzie uroczysta gala „Lider samorządu XX-lecia", czyli uroczystości uhonorowania najlepszych samorządowców: wójtów, szefów gmin miejsko-wiejskich i miejskich i prezydentów, którzy wyróżnili się podczas 25 lat funkcjonowania Samorządu Terytorialnego w Polsce.

Więcej informacji oraz szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie Forum Ekonomicznego.

Zobacz zdjęcia z otwarcia Kongresu w FOTOKRONICE Miasta Krakowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie