Komunikat archiwalny

Międzynarodowe Biennale Architektury. W Krakowie od 30 lat

„Ludzki wymiar miejskich przestrzeni” – pod takim hasłem rozpoczęło się dziś (15 października) Międzynarodowe Biennale Architektury, czyli wyjątkowa impreza cykliczna, która już od 30 lat gromadzi w Krakowie największe autorytety z dziedziny architektury.

Międzynarodowe Biennale Architektury. W Krakowie od 30 lat
Fot. Kraków Otwarty Na Świat

Tradycją każdej edycji MBA są również konkursy architektoniczno-urbanistyczne, wraz z towarzyszącymi im wystawami, seminariami i konferencjami. Nie inaczej będzie również w tym roku. W otwarciu odbywającej się w ICE Kraków imprezy uczestniczyli Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Rozwoju Miasta Elżbieta Koterba.

– Międzynarodowe Biennale Architektury zajmuje stałe i ważne miejsce wśród najbardziej prestiżowych konferencji odbywających się w naszym kraju. Od 30 lat gromadzi w Krakowie architektów z całego świata. Od 30 lat pozostaje dla nas źródłem inspiracji w poszukiwaniu równowagi między dziedzictwem historycznym i nowoczesnością, w działaniach służących odpowiedzialnemu wykorzystywaniu dorobku przeszłości dla zrównoważonego rozwoju miasta. I cieszę się, że również tym razem w centrum zainteresowania Biennale znalazły się zagadnienia dla nas krakowian ważne i aktualne – powiedział podczas otwarcia imprezy Jacek Majchrowski.

Międzynarodowe Biennale Architektury są imprezą cykliczną, odbywającą się w Krakowie już od 30 lat. Każda kolejna edycja dowodzi, że MBA to unikalna platforma do wymiany inspiracji, nieszablonowych pomysłów, rozwiązań oraz doświadczeń. Wydarzenie każdego roku przyciąga wybitnych architektów z całej Europy. 

O wyjątkowości MBA stanowi również ich lokalizacja. Kraków jest miastem rozpoznawalnym w całej Europie. Sukces ten zawdzięcza przede wszystkim dziedzictwu historycznemu, którego najistotniejszą częścią jest architektura. To właśnie w naszym mieście dochodzi do ciągłej rywalizacji starego z nowym, historycznego ze współczesnym, konserwatywnego z awangardowym. Dyskusja architektoniczna zdaje się być wpisana w samą istotę miasta. 

Tegoroczna edycja MBA, poświęcona jest problematyce miejskich przestrzeni i ich przystępności dla mieszkańców. Stanowi okazję do rozwinięcia publicznej debaty, dotyczącej architektonicznych potrzeb Krakowa, uwzględniających także troskliwe obejście się z jego niepowtarzalną, wyjątkową historią i bogatym architektonicznym dziedzictwem. 

MBA Kraków 2015 przeprowadzone jest w trzech konkurencjach: 

A. konkurs – wystawa projektów zrealizowanych 
W tej konkurencji oceniane są, zaprezentowane na wystawie, prace uczestników Biennale, czyli zrealizowane bądź przeznaczone do realizacji projekty, których problematyka jest zgodna z głównym tematem Biennale – LUDZKI WYMIAR MIEJSKICH PRZESTRZENI. Konkurs kierowany do czynnych zawodowo architektów. 

B. konkurs – wystawa projektów koncepcyjnych 
W tej konkurencji oceniane są, zaprezentowane na wystawie, prace uczestników Biennale, będące projektami koncepcyjnymi, wizjami, lub studialnymi opracowaniami, których myśl przewodnia jest zgodna z głównym tematem Biennale. Konkurs kierowany zarówno do studentów i absolwentów szkół wyższych o profilu architektonicznym bądź artystycznym, jak i czynnych zawodowo architektów. 

C. konkurs – seminarium 
W tej konkurencji oceniane są referaty/prezentacje, stanowiące wkład w teoretyczną myśl służącą rozwojowi praktyki w kształtowaniu przyjaznego człowiekowi środowiska miejskiego. 

Prace w poszczególnych kategoriach są oceniane przez 7 osobowe jury, składające się z architektów i urbanistów:

1. Romuald Loegler – przewodniczący jury 
2. Marta A. Urbańska – sędzia referent seminarium 
3. Piotr Lewicki – sędzia referent wystaw 
4. Peter Butenschøn (Norwegia) 
5. Giovanni Multari (Włochy) 
6. Claudio Nardi (Włochy) 
7. Christopher Sharples (USA) 

MBA potrwa dwa dni (15 i 16 października). Organizatorami imprezy są Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków oraz Miasto Kraków.

Szczegółowe informacje oraz pełny program wydarzenia znajdują się na stronie: www.mba2015.sarp.krakow.pl.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie