Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

REST.ART.WORK. Projekt artystyczny w przestrzeni publicznej

Resetowanie, zaczynanie od nowa to cecha, która od wieków towarzyszy sztuce. Tematem projektu REST-ART-WORK, realizowanego przez Dom Norymberski w Krakowie od 16 maja do 8 czerwca br. jest historia krakowskiego kwartału przemysłowego, znajdującego się między ulicami św. Wawrzyńca, Gazową i Podgórską.

Rozwiązania warsztatowe i technologiczne przychodzą i odchodzą. Pozostaje artysta, jego myśl i kreatywność. Temat przemian w tak ważnym dla ludzkiego życia obszarze, jakim jest praca i niekonwencjonalna przestrzeń, w jakiej projekt jest realizowany, to dla artystów prawdziwe wyzwanie. Dziś obiekty industrialne nie funkcjonują już w centrum Krakowa, ale mogą pełnić nowe funkcje. Stare budynki industrialne to idealna przestrzeń do prezentacji sztuki współczesnej. Podejmując to zadanie, artyści wymuszają swoisty dialog pomiędzy miejscem a pomysłem na jego „zaistnienie" w tkance miejskiej.  Odbiorca wystawy konfrontowany więc będzie z zaistniałą w przestrzeni publicznej pracą. Wykorzystując współczesne środki wyrazu, artyści, niczym wehikuł czasu, przeniosą widzów w świat, który istniał dawniej, ożywiając go i nadając  mu nowe oblicze. W ten sposób postarają się oni pokazać związek historii z współczesnością, uwypuklić zjawiska i problemy, które wracają do nas po latach.

Pomysłodawcą i koordynatorem projektu REST-ART-WORK jest Dom Krakowski w Norymberdze, we współpracy z partnerami niemieckimi: Edgarem Kucharzewskim, Lutzem Kruteinem, Januszem Radke i Stowarzyszeniem „Kulturtransporter" (Norymberga). Kuratorami krakowskiej wystawy są Jakub Najbart, Piotr Korzeniowski, Kamil Kuzko oraz Fundacja Transporter Kultury Kraków. Wystawa odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego i Konsula Generalnego Niemiec w Krakowie Wernera Köhlera. Projekt wspierany jest ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Artyści biorący udział w projekcie:

POLSKA: Zbigniew Bajek, Andrzej Bednarczyk, Grzegorz Bienias, Łukasz Błażejewski, Rafał Borcz, Grzegorz Sztwiertnia, Mariola Wawrzusiak, Marek Szymański, Michał Stonawski, Witold Stelmachniewicz, Justyna Smoleń, Jakub Najbart, Piotr Korzeniowski, Kamil Kuzko, Jan Tutaj, Janusz Janczy, Grzegorz Grela, Bogusław Bachorczyk, Iwona Demko, Piotr Stochla, Grzegorz Wnęk, Robert Szczepkowski, Michał Sroka, Artur Kapturki, Jan Podgorski, Bartosz Czarnecki, Dariusz Milczarek

NIEMCY: Winfried Baumann, Ulrike Beckmann, Alexandra Böhm, Axel Gercke, Renate Gehrcke, Hans Herpich, Hubertus Hess, Lutz Krutein, Edgar Kucharzewski, Barbara Lidfors, Katarzyna i Olaf Prusik-Lutz , Thomas May, Janusz Radtke, Jürgen Rosner, Christian Ruckdeschel, Peter Schmidt, Pirko Schröder, Prof. Dr. Ulrika Eller-Rüter, Detlef Schweiger, Heike Wurthmann, Paul Heinrich Nodnagel, Julian Vogel.

REST.ART.WORK - PROGRAM

Piątek, 16 maja 2014

Hala Elektrowni Miejskiej,
Kraków, ul. św. Wawrzyńca 19

godz. 19.00
wernisaż wystawy REST-ART-WORK

godz. 20.00
PERFORMANCE, Prince Negatif

godz. 21.00
KONCERTY
Agressiva 69 (Polska)
Schimmy Yaw (Niemcy)

godz. 22.00
Fasada VI LO im. Adama Mickiewicza
ul. Wąska 7, Kraków
PROJEKCJE WIELKOFORMATOWE:
Bogusław Bachorczyk
Axel Gercke
Julian Vogel
Pracownia Archisfery, Wydział Intermediów, ASP w Krakowie:
Marta Dunal, Agnieszka Janik, Krzysztof Kaczmar, Dorota Tylka, Jacek Złoczowski, Małgorzata Łuczyna

Więcej informacji na www.restartwork.pl

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Data publikacji: 2014-05-15
Data aktualizacji: 2014-05-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź