Józef Kuś. Z trąbką do Norymbergi

Ponadsiedemdziesięcioletni dziś Józef Kuś to emerytowany pracownik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie, któremu trąbka od wczesnych lat chłopięcych pomaga ciekawie przeżyć każdy dzień.

Józef Kuś. Z trąbką do Norymbergi
Fot. archiwum prywatne

Pan Józef opowiedział nam swoją historię po tym jak przypadkiem przeczytał artykuł o jubileuszu 40-lecia partnerstwa Krakowa i Norymbergi w dwutygodniku Kraków.pl. Z Norymbergą łączy najmilsze wspomnienia, ponieważ podróżował tam aż trzykrotnie, jako członek orkiestry MPK. Podczas tych wyjazdów poznał kolegów zatrudnionych w norymberskim przedsiębiorstwie komunikacyjnym VAG, był też aktywnym świadkiem współpracy tych przedsiębiorstw: przekazania Krakowowi słynnych norymberskich tramwajów, czy remontowania w Krakowie zabytkowych wagonów z Norymbergi.archiwum prywatne

archiwum prywatneDo gry na trąbce zachęcił go ksiądz z parafii w Starym Bieżanowie jeszcze w latach pięćdziesiątych. Swój talent wykorzystywał już w szkole zawodowej przy ul. Skrzyneckiego w Krakowie, gdzie szkolił się do zawodu mechanika, a dzięki praktykom zawodowym w MPK przyszły pracodawca jeszcze przed zatrudnieniem wiedział, że pan Józef będzie cennym nabytkiem dla orkiestry. Służba wojskowa w Pychowicach także stała się lżejsza dzięki, a jakże, trąbce, z którą pan Józef się nie rozstawał.

Podczas wieloletniej pracy w MPK, w czasie wolnym i w ramach urlopu, koncertował w Kopalni Soli Wieliczka, podczas uroczystości miejskich, a także wielokrotnie podróżował po Europie, w tym oprócz Norymbergi m.in. do Salzburga i Oslo.

W MPK przepracował 32 lata, a teraz nadal – jako już emeryt - z trąbką występuje w otoczeniu o wiele młodszych muzyków podczas wydarzeń współorganizowanych przez Centrum Kultury Podgórze Klub Przewóz. W tym roku brał udział m.in. w koncertach z okazji 70-lecia Nowej Huty.archiwum prywatne

Panu Józefowi gratulujemy pięknej pasji i życzymy wiele satysfakcji z kolejnych występów. Dziękujemy też za możliwość poznania człowieka, którego życie ilustruje udaną współpracę Krakowa z miastami takimi jak Norymberga.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Kinga Stoszek
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie