Pecs

Migdałowiec z partnerskiego Peczu Europejskim Drzewem Roku 2019

Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu zostało węgierskie Drzewo migdałowe ze Śnieżnego Wzgórza w Peczu. Wyniki europejskiego plebiscytu ogłoszono 19 marca podczas ceremonii rozdania nagród w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Uczennice XXVII LO na Międzynarodowym Obozie  Przyjaźni Licealnej w Peczu

Od 27 czerwca do 3 lipca  2017 r. uczennice XXVII LO w Krakowie  - Sara Kraj i Nina Zakrzewska - pod opieką nauczycielki języka angielskiego Dominiki Pietrzykowskiej wzięły udział w I Międzynarodowym Obozie Przyjaźni Licealnej w Peczu, który jest naszym miastem partnerskim na Węgrzech.  

Konsulat Generalny Węgier partnerem Biblioteki Kraków

Konsul Generalna Węgier w Krakowie Adrienne Kőrmendy oraz Dyrektor Biblioteki Kraków Stanisław Dziedzic zdecydowali o podjęciu współpracy na rzecz pogłębienia dialogu kulturowego oraz integracji regionalnej.

Wizyta Ambasador Węgier

Nowy rozdział w relacjach krakowsko-węgierskich można uznać za otwarty: 24 maja 2017 r. pierwszą oficjalną wizytę w Krakowie złożyła Ambasador Węgier Orsolya Kovács.

SMART&GREEN. O zieleni miejskiej w międzynarodowym gronie

Skuteczne zarządzanie zielenią miejską jest ważnym zadaniem władz lokalnych, a zarazem obszarem aktywności obywateli. W celu wymiany doświadczeń w tym zakresie Prezydent Jacek Majchrowski zaprosił zagraniczne miasta partnerskie i organizacje do udziału w międzynarodowym seminarium „SMART&GREEN”. Wydarzenie odbyło się w Krakowie w dniach 22-23 maja 2017 r.

Burmistrz Peczu odwiedza Kraków i otwiera wystawę peczańskiej ceramiki

Od 19 kwietnia br. w Międzynarodowym Centrum Kultury (Rynek Główny 25) zwiedzać można ekspozycję „Zsolnay. Węgierska secesja.” Na otwarciu wystawy poświęconej fenomenowi ceramiki produkowanej przez dziesięciolecia w peczańskiej manufakturze rodziny Zsolnay nie mogło zabraknąć Burmistrza tego węgierskiego miasta.

Zsolnay. Węgierska secesja w MCK

W środę 19 kwietnia o godzinie 18:00 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie otwarta została wystawa prezentująca secesyjną ceramikę z węgierskiej manufaktury Zsolnay. Wystawę otworzył Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Prezydent Miasta Peczu Zsolt Páva, którzy objęli wydarzenie honorowym patronatem.

 

Kraków pamięta o 60. rocznicy Rewolucji Węgierskiej

Wieczorem 23 października 2016 r. - w dniu węgierskiego święta narodowego - Kładka o. Bernatka i Kraków Tauron Arena rozbłysły barwami węgierskiej flagi. Podświetlenie krakowskich obiektów miało przypomnieć o doniosłych wydarzeniach węgierskiej historii, podkreślając jednocześnie więzy partnerstwa łączące Kraków oraz węgierskie miasta Budapeszt i Pecz.

Prezydent Jacek Majchrowski z oficjalną wizytą na Węgrzech

Od 15 do 18 marca 2016 r. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski przebywał z wizytą na Węgrzech. W jej programie znalazły się m.in. oficjalne spotkania z władzami naszych węgierskich miast partnerskich – Peczu i Budapesztu – zwiedzanie ważnych obiektów, robocze konsultacje i wizyta w Parlamencie Węgierskim.

Otwarcie biura Węgierskiego Narodowego Domu Handlowego w Krakowie

4 grudnia 2015 r. w Konsulacie Generalnym Węgier w Krakowie odbyła się uroczystość otwarcia nowej placówki funkcjonującej pod patronatem Węgierskiego Narodowego Biura Handlowego.

Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie