Polonia

Uczczenie 25. rocznicy śmierci generała Stanisława Maczka

11 grudnia przypada 25. rocznica śmierci generała broni Stanisława Maczka. Ten legendarny dowódca zajmuje szczególne miejsce nie tylko w historii Polski, Krakowa i Małopolski, ale także Królestwa Niderlandów.  

Odznaka Honoris Gratia dla zasłużonego Polonusa

We wtorek, 22 października 2019 r. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przyjął na spotkaniu gabinetowym Andrzeja Balcerzaka, zasłużonego działacza polonijnego, wręczając mu odznakę Honoris Gratia przyznawaną w dowód uznania za szczególne zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców.    

Krakowski akcent na balu w Edynburgu

Ufundowany przez Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego voucher na weekendowy pobyt w naszym mieście dla dwóch osób stał się jedną z głównych nagród w loterii organizowanej podczas dorocznego balu karnawałowego Stowarzyszenia Scottish Polish Cultural Association (SPCA). Wydarzenie odbyło się w Edynburgu w sobotę, 6 lutego 2016 r. 

W Edynburgu odsłonięto pomnik niedźwiedzia Wojtka

W sobotę, 7 listopada 2015 r., w parku Princess Street Gardens w centrum Edynburga odsłonięto pomnik niedźwiedzia Wojtka - słynnego kompana żołnierzy II Korpusu Polskiego generała Andersa.

Zwycięzcy edynburskiej loterii w Krakowie

Tony i Christine Kneale z Edynburga, którzy w loterii podczas Balu Charytatywnego zorganizowanego przez Szkocko-Polskie Towarzystwo Kulturalne wygrali ufundowany przez Prezydenta Jacka Majchrowskiego voucher uprawniający do 3-dniowego pobytu w Krakowie, odwiedzili nasze miasto na początku września.

Kanadyjsko-polska lekcja angielskiego

22 lipca magistrat odwiedzili uczestnicy projektu „Lato z Angielskim 2015”, którego partnerem jest Urząd Miasta Krakowa. W ramach tego wakacyjnego programu młodzi Kanadyjczycy polskiego pochodzenia uczą krakowian języka Szekspira.  

„Ambasador Krakowa” odznaczona przez Króla Holandii!

Elżbieta Stachowiak, udekorowana została krzyżem za wybitne zasługi dla Holandii. Król Wilhelm Aleksander przyznał jej zaszczytny tytuł Lid van de Orde van Oranje-Nassau. To wysokie odznaczenie przyznawane jest wybitnym działaczom życia społecznego i kulturalnego w Królestwie Niderlandów.

Kraków w brazylijskich odcieniach

O pięknie polskości kultywowanej w dalekim kraju, artystycznych inspiracjach, polonijnej Brazylii, a także o tym co łączy Kurytybę i Kraków opowiada Pani Everly Giller - brazylijska malarka polskiego pochodzenia. Zapraszamy na kolejny wywiad z cyklu Ciekawy Polonus.

Kraków na Balu Polskim w Londynie

Voucher na weekend w Krakowie, ufundowany przez Prezydenta Jacka Majchrowskiego został zlicytowany 25 stycznia 2014 r. podczas 43. edycji Balu Polskiego w Londynie – najbardziej prestiżowego wydarzenia kulturalno-towarzyskiego brytyjskiej Polonii. Dochód z Balu, który tradycyjnie przekazywany jest na cele charytatywne, zasili w tym roku m.in. Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko".

POLECAMY
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie
POLECAMY