Krakowianie w Solurze. Szwajcarska odsłona jubileuszu 25-lecia współpracy miast

Wspólny koncert zespołów KROKE i Dülü Dubach & Supersiech w Fabryce Kultury Kofmehl oraz spotkania oficjalnej delegacji miasta Krakowa z przedstawicielami władz Solury w dniach 16-18 września br. złożyły się na program solurskich obchodów jubileuszu 25-lecia współpracy miast.

Krakowianie w Solurze. Szwajcarska odsłona jubileuszu 25-lecia współpracy miast
Fot. Urząd Miasta Solury

Przypadający na ten rok jubileusz 25-lecia współpracy Krakowa i Solury mieliśmy już okazję świętować w naszym mieście. W maju 2015 r. na krakowskim Rynku Głównym, podczas „Koncertu Przyjaźni”, wystąpił zespół Ohalaetz oraz Joanna Słowińska. Gościliśmy również w tym czasie oficjalną delegację miasta Solury na czele z Prezydentem Miasta Kurtem Fluri.

W dniach 16-18 września zaplanowano solurską część obchodów jubileuszu oraz rewizytę delegacji naszego miasta w szwajcarskiej Solurze. Na czele delegacji stanęła Dyrektor Magistratu Miasta Krakowa Marta Nowak oraz Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Sławomir Pietrzyk. W składzie delegacji znaleźli się także m.in. krakowscy radni: Włodzimierz Pietrus i Grażyna Fijałkowska.

W środę, 16 września, w Kultrfabrik Kofmel - jednym w najbardziej znanych alternatywnych centrów kultury i muzyki w Szwajcarii – odbył się wspólny koncert zespołu KROKE oraz szwajcarskiej formacji Dülü Dubach & Supersiech. Występ krakowskich muzyków został przyjęty bardzo entuzjastycznie przez szwajcarską publiczność. Z kolei lider  Dülü Dubach & Supersiech odczytał specjalne powitanie dla krakowskiej delegacji w języku polskim.

17 września dla przedstawicieli naszego miasta przygotowano wykład  informacyjny o Solurze oraz strukturze organizacyjnej gminy. Krakowianie uczestniczyli w dyskusji, stawiając  wiele pytań, gdyż system funkcjonowania gmin w Szwajcarii bardzo odbiega od systemu przyjętego w Polsce. Szwajcarskie gminy mają np. możliwość wyboru systemu demokracji bezpośredniej lub pośredniej. W Solurze obowiązuje system „mieszany”.

Kulminacją uroczystości jubileuszowych było spotkanie przedstawicieli Krakowa i Solury w reprezentacyjnym Pałacu Waldegg. Prezydent Miasta Solury Kurt Fluri podczas swojego wystąpienia podkreślił, że w Krakowie był ośmiokrotnie, ale zawsze chętnie tam powraca. Podziękował on swojemu poprzednikowi -  Ursowi Scheideggerowi  - za zainicjowanie owocnego partnerstwa miast. Nawiązał także do łączącej miasta w planie historycznym postaci Tadeusza Kościuszki, który ostatnie lata swojego życia spędził  w Solurze. Grafikę z podobizną polskiego bohatera Narodowego Prezydent Fluri ofiarował krakowskiej delegacji. „To mieszkańcy naszych miast tworzą klimat naszej współpracy” – podkreślał z kolei Wiceprzewodniczący RMK Sławomir Pietrzyk. – „25 lat współpracy to ogrom doświadczeń, wspólnych przedsięwzięć i wiele pięknych wspomnień”.

Wzajemne wizyty przedstawicieli Rad i Urzędów Krakowa i Solury, podobnie jak ich wzajemne prezentacje kulturalne, czy wieloaspektowa wymiana doświadczeń, stały się dobrą tradycją kontaktów miast od momentu podpisania umowy o ich współpracy partnerskiej 6 listopada 1990 r.  Mimo dużej dysproporcji w wielkości miast owocnie współpracują one ze sobą w takich dziedzinach jak kultura, współpraca samorządów, czy pomoc socjalna.

 

Informacja na temat wizyty krakowskiej delegacji w lokalnej prasie szwajcarskiej

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie