Krakowski Teatr KTO wystąpił na Rynku w Lipsku

Krakowski Teatr KTO, jeden z najbardziej cenionych teatrów ulicznych w Europie, zaprezentował 20 lipca 2017 r. na Rynku w Lipsku spektakl „Peregrinus”. W realizacji projektu uczestniczyli: lipska spółka turystyczna i marketingowa Leipzig Tourismus und Marketing GmbH, Holding Środkowoniemieckich Portów Lotniczych, Instytut Polski w Berlinie – Filia w Lipsku i Referat Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lipska.

Krakowski Teatr KTO wystąpił na Rynku w Lipsku
Fot. Bartek Dziedzic

Teatr KTO obchodzi w 2017 r. jubileusz swojego 40-lecia. Od 1988 r. organizuje w Krakowie Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych „Ulica”. Od 2005 r. jest miejską instytucją kultury; szacuje się, że jego spektakle obejrzało do tej pory ponad 1,5 miliona widzów. Kierowany przez Jerzego Zonia teatr znany jest już publiczności lipskiej z udziału w Festiwalu Światła w 2009 r., zorganizowanego z okazji 20-lecia „pokojowej rewolucji” w Lipsku.

W przedstawieniu „Peregrinus” aktorzy w formie pantomimy prezentują jeden dzień z życia człowieka XXI wieku, postaci bez emocji, pozbawionej cech indywidualnych, funkcjonującej w cywilizacji cyfrowej, w której konsumpcja stała się dominującą religią. Przedstawienie ukazuje protagonistów w rozmaitych sytuacjach życiowych.  Ilustrująca grę aktorów muzyka jest bardzo zróżnicowana: usłyszeć można muzykę klasyczną i filmową, ale także rap i pop.

Przy okazji występu teatru KTO w Lipsku Volker Brehmer, dyrektor spółki Leipzig Tourismus und Marketing GmbH powiedział: „Polska to nie tylko nasz sąsiad, lecz również jeden z najważniejszych rynków w zakresie turystyki przyjazdowej. Niemcy i Lipsk to popularne wśród Polaków cele wyjazdów zagranicznych. W maju 2017 r Lipsk prezentował się w Krakowie jako miasto muzyki. poprzez projekt „25 Her(t)z”. Obecnie cieszymy się z tego, że wystąpi u nas Teatr KTO. Taka forma wymiany kulturalnej wspiera wzajemne postrzeganie miast partnerskich i poświęcaną im uwagę.”

Współpracę obu miast, której przykładem jest występ krakowskiego teatru w przestrzeni publicznej Lipska, podsumowała Gabriele Goldfuß, kierująca Referatem Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lipska, :  „Kraków stał się w 1973 r. jednym z pierwszych miast partnerskich Lipska. Od ponad 40 lat na wielu płaszczyznach wypełniamy życiem łączące nas ścisłe partnerstwo. Ta intensywna wymiana gospodarcza, kulturalna, społeczna i oświatowa ma dla Lipska wielkie znaczenie”.

Przedstawienie teatru KTO w Lipsku, można było śledzić na żywo na kanale Facebooka uruchomionym przez Leipzig Travel App. Ok. 11 000 użytkowników odwiedziło tę stronę w trakcie trwania przedstawienia.

Trailer spektaklu „Peregrinus”:

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie