Ukraiński bohater. Nowe wystawy w MCK

Od 24 lutego do 3 kwietnia 2016 r. w Międzynarodowym Centrum Kultury (Rynek Główny 25) oglądać można dwie wystawy poświęcone Ukrainie: wystawę malarstwa Wołodymyra Kostyrko i Jewhena Rawskiego pt. „Ukraina. Czekając na bohatera” oraz wystawę fotograficzną „Majdan w obiektywie Jakuba Szymczuka”. Otwarcie wystaw z udziałem artystów odbyło się 23 lutego.

Ukraiński bohater. Nowe wystawy w MCK
Fot. MCK: Wołodymyr Kostyrko, Benvenuto Cellini, 2011

Kilkadziesiąt fotografii Jakuba Szymczuka układa się w niezwykłą opowieść o kijowskim Majdanie, który był największym wstrząsem w Europie od czasu upadku muru berlińskiego. Protest w Kijowie trwał od listopada 2013 roku do lutego 2014 roku, a najbardziej dramatyczne wydarzenia, udokumentowane przez Szymczuka, rozgrywały się od 18 do 20 lutego 2014 roku. Wystawa została przygotowana we współpracy z „Gościem Niedzielnym”.

Z kolei ekspozycja „Czekając na bohatera” podkreśla szczególne miejsce i charakter współczesnej ukraińskiej sztuki w jej współdziałaniu z najnowszą historią tego państwa. Wystawa reprezentuje prace dwóch ukraińskich artystów: Wołodymyra Kostyrki i Jewhena Rawskiego, znanych niewielkiej liczbie polskich miłośników sztuki, a cenionych i rozpoznawalnych na Ukaranie jako artystów nowej generacji. Obaj są na stałe związani ze Lwowem. Identyfikują się z fenomenem określonym przez Donalda Kuspita jako nurt Nowych Dawnych Mistrzów. Ich figuratywne malarstwo operuje instrumentami najbardziej pasującymi do manieryzmu i baroku. Obrazy Kostyrki i Rawskiego, tak samo jak obrazy manierystów włoskich, charakteryzuje dramatyczna ostrość, przesadna ekspresja postawy i ruchów, kolorystyczne i wizualne dysonanse. Łączy je też podejście, swoisty elitaryzm zorientowany na znawcę, konesera, erudytę.

Wystawa „Czekając na bohatera” jest narracją złożoną z dzieł pochodzących z ostatnich pięciu lat. Tworzą ją obrazy wybrane z wcześniejszych projektów Kostyrki i Rawskiego, różnorodnych tematycznych serii oraz zaprojektowane specjalnie na to wydarzenie instalacje. Głównym tematem ekspozycji jest stan ukraińskiego społeczeństwa. Stan trwania w oczekiwaniu i nadziei, który ostatecznie uosabia się w obrazie metafizycznego bohatera. Kto jest nim dzisiaj dla Ukraińców? Czy to jeden z oligarchów decydujących o jej losie? Czy może któryś z chłopaków toczących śmiertelną walkę o godność?

Galeria MCK otwarta jest od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00. Wystawa „Majdan w obiektywie Jakuba Szymczuka” prezentowana jest w patio MCK (I piętro), natomiast wystawa „Ukraina. Czekając na bohatera. Kostyrko, Rawski” – w średniowiecznych piwnicach MCK.  Wstęp na obie wystawy jest wolny!

Więcej na stronie MCK: http://mck.krakow.pl/wystawy/ 
 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie