Lipsk na Placu Szczepańskim

Od 18 do 21 maja 2017 r. miasto Lipsk, we współpracy z francuskim artystą światła Philippem Morvanem oraz lipskim muzykiem Mikem Dietrichem, prezentowało w Krakowie wyjątkowe dzieło sztuki, stanowiące połączenie światła oraz muzyki – instalację światła i dźwięku pod tytułem „25 Her(t)z”. Na placu Szczepańskim można było oglądać wysoką na 5 metrów „rzeźbę”, składającą się ze 128 kostek opatrzonych literami, które przypominały nazwiska znamienitych lipskich kompozytorów – Bacha, Mendelssohna, Schumanna, Wagnera i innych. Przez cztery dni Lipsk - miasto partnerskie Krakowa od 1973 roku - promował się w ten sposób w naszym mieście.

Lipsk na Placu Szczepańskim
Fot. B. Dziedzic

W ciągu dnia kolorowe pufy ustawione wokół instalacji zachęcały, aby na chwilę usiąść i przeczytać zamieszczone informacje, a dzieci i młodzież zapraszane były do muzykowania na przyniesionych z domu instrumentach. W organizowanym na miejscu konkursie można też było wygrać podróż do miasta muzyki Lipska. Wieczorem instalacja zachwycała feerią barwnych świateł, której towarzyszył niezwykły kolaż dźwięków.

„25 Her(t)zów, które mają trafić do serca”, tak Philippe Morvan definiuje swoje dzieło. Morvan stwierdza: „Dźwięk staje się słyszalny przy około 25 hercach. To początek wszelkiej muzyki.” Mike Dietrich dodaje: „Philippe’a i mnie łączy wieloletnia współpraca. Dźwiękowy kolaż, oprócz „starych” lipskich dźwięków, zawiera również te współczesne. W ten sposób powstaje intrygujący most łączący dźwięki historii z nowoczesnością.”

Projekt powstał na zlecenie portalu miejskiego Leipzig Tourismus und Marketing (LTM) GmbH. Inscenizacja „25 Her(t)z“ swoją premierę miała we wrześniu 2016 roku w Lyonie, a krótko po tym wydarzeniu można było ją zobaczyć w holenderskim Rotterdamie. W roku 2017 przyszedł czas na kolejne miasta europejskie – Kraków i Zurych.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie