O trójstronnym niemiecko-ukraińsko-polskim partnerstwie we Lwowie

Efektywna współpraca Krakowa z niemieckimi i ukraińskimi miastami była jednym z tematów dyskusji panelowej zorganizowanej w ramach drugiej niemiecko-ukraińskiej konferencji „Wyzwania i synergiczne efekty współpracy w ramach trójstronnego partnerstwa”. Wydarzenie zorganizowane przez niemiecką organizację Engagement Global przy współpracy Urzędu Miasta Lwowa odbyło się we Lwowie w dniach 8-9 czerwca 2017 r.

O trójstronnym niemiecko-ukraińsko-polskim partnerstwie we Lwowie
Fot. Kraków Otwarty Na Świat

„Efektywna współpraca i partnerstwo miast są gwarancją sukcesu Europy. Jesteśmy dumni z naszego partnerstwa z miastami na całym świecie i, powiem szczerze, korzystamy z tego partnerstwa. Nie obawiamy się mówić, że wielu rzeczy jeszcze nie umiemy i wciąż się uczymy” – powiedział podczas inauguracji konferencji Mer Miasta Lwowa Andrij Sadowyj. Otwartość tego ukraińskiego miasta na zagraniczne partnerstwo entuzjastycznie oceniali z kolei organizatorzy konferencji ze strony niemieckiej – m.in. były Prezydent Parlamentu Europejskiego i Prezes Fundacji Konrada Adenauera Dr. Hans-Gert Pöttering, czy reprezentujący Ministerstwo Współpracy Ekonomicznej i Rozwoju Niemiec Gunther Beger.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele ukraińskich, niemieckich i polskich samorządów – łącznie około 150 osób. Kraków był reprezentowany przez Dyrektor Kancelarii Prezydenta Annę Frankiewicz oraz Zastępcę Dyrektora Kancelarii ds. współpracy zagranicznej Beatę Sabatowicz, która wzięła udział w dyskusji panelowej, przybliżając słuchaczom wymierne efekty współpracy naszego miasta z Norymbergą, Lipskiem i Lwowem.

Udział w konferencji był okazją do przekazania Merowi Sadowemu oficjalnego zaproszenia od Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego na  wspólną inaugurację wystawy „Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie w listopadzie br. Przedstawicielki Kancelarii Prezydenta omówiły również plany dotyczące dalszej współpracy Krakowa i Lwowa podczas spotkania z Dyrektor Wydziału Polityki Informacyjnej i Kontaktów Zagranicznych Lwowa Tatianą Chabibrachmanową. Rozważane są m.in. projekty z zakresu gospodarki komunalnej (gospodarka odpadami), poświęcone popularyzacji roweru miejskiego, promocji nowych technologii i rozwiązań z zakresu Smart City, a także promujące czytelnictwo w Miastach Literatury UNESCO.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie