Ekwadorscy kadeci z wizytą magistracie

W czwartek, 11 czerwca 2015 r., Prezydenta Miasta Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się z delegacją Akademii Marynarki Wojennej Ekwadoru.

Ekwadorscy kadeci z wizytą magistracie
Fot. Paweł Baranowski

Na czele liczącej 27 członków delegacji Akademii Marynarki Wojennej Ekwadoru stanął Komandor Amilcar Villavicencio, który od momentu zakończenia czynnej służby wojskowej pełni funkcję Dyrektora Akademii Marynarki Wojennej Ekwadoru.

Pobyt delegacji w Krakowie wpisał się w szerszy program autoryzowanej przez ekwadorskie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Obrony wizyty studyjnej w kilku miastach europejskich (m.in. Berlin i Praga). Część członków delegacji podróżowała wraz z małżonkami, które również wzięły udział w spotkaniu.

Polską marynarkę wojenną reprezentowali podczas spotkania Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni prof. dr Tomasz Szubrycht oraz były Dowódca ORP Kraków Kapitan Marynarki Dariusz Golonka.

Wizyta ekwadorskich gości podkreśliła bliskie relacje Krakowa i ekwadorskiej stolicy Quito. Miasta już od 2004 r. łączy tytuł honorowych miast bliźniaczych.

Propozycja nawiązania formalnej współpracy pomiędzy Krakowem i Quito pojawiła się w 2003 r. z inicjatywy - towarzyszącemu delegacji ekwadorskich kadetów -Tomasza Morawskiego, Konsula Honorowego Rzeczypospolitej Polskiej w Ekwadorze. Kraków i Quito łączy wiele podobieństw - przede wszystkim historyczna wartości zabytków oraz kultura. Jednak główną płaszczyzną dialogu stał się fakt, iż miasta jako jedyne na świecie zostały w 1978 r. wpisane na pierwszą listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Mimo dzielącego miasta sporego dystansu geograficznego, w minionych latach udało się zrealizować kilka ciekawych projektów współpracy, zwłaszcza z dziedziny kultury i ochrony zabytków.

Więcej o współpracy Krakowa i Quito...

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Newsletter
Zapisz się
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie