Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Sztuka współczesna w dawnych magazynach kolejowych – projekt „IDENTITY”

Od 19 maja do 3 czerwca w magazynach dawnego Dworca Towarowego przy ul. Kamiennej 8 można będzie obejrzeć wystawę prac współczesnych polskich i niemieckich artystów z zakresu malarstwa, rzeźby, fotografii, video i instalacji. Wernisaż wystawy w ramach międzynarodowego projektu artystycznego „IDENTITY” odbędzie się w piątek, 18 maja o godz. 19.00. Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć performance muzyczny zespołów grających muzykę eksperymentalną -  Agressiva 69 oraz Scatology.

Identyfikacja jest podstawową formą w procesie kształtowania tożsamości - zarówno tej zbiorowej jak i indywidualnej. Identyfikujemy  się z miejscem, przestrzenią,  społecznością, z określonymi emocjami, sposobem bycia, wartościami duchowymi i materialnymi… W istocie jest to pierwotny gest samookreślenia, wyznaczenia przestrzeni znaczącej dla dalszej drogi rozwoju jednostki, społeczności, czy narodu. Bez niego nie byłoby mowy o wyrażaniu wartości w sztuce. Pomimo różnic wynikających z indywidualnych doświadczeń, wszyscy  tworzymy europejskie społeczeństwo, które jest bogate w historię i otwarte dla różnorodności. Ludzie w zjednoczonej Europie mają możliwość wspólnego funkcjonowania zachowując swoją tożsamość. Ich różnorodność ma rozwojowy potencjał, gdyż identyfikacja z określoną przestrzenią kulturową jest istotną częścią twórczej aktywności artystów. Te idee leżą u podstaw projektu artystycznego „IDENTITY – IDENTYFIKACJA”, którego celem jest polsko-niemiecka współpraca nie tylko w środowisku artystów, lecz także wśród wszystkich osób zainteresowanych sztuką współczesną. Projekt zakłada cykliczność spotkań twórców z Polski i z Niemiec w formie biennale sztuki, a jednym z jego istotnych założeń jest uaktywnianie opustoszałych kulturowo terenów miejskich poprzez sztukę.

W dawnych magazynach Dworca Towarowego z początków XX wieku przy ul. Kamiennej 8 w Krakowie, zaprezentowanych zostanie około 150 prac 41 artystów z Polski i Niemiec. W szczególności można będzie obejrzeć dzieła takich artystów jak: Ulrike Beckmann, Annette Blocher, Alexandra Bӧhm, Laurentiu Feller, Axel Gercke, Hanns Herpich, Franz Janetzko, Helmut Kirsch, Ursula Kreutz, Lutz Krutein, Edgar Kucharzewski, Ono Ludwig, Janusz Radtke, Jürgen Rosner, Christian Ruckdeschel, Ullrika Eller-Rüter, Detlef Schweiger, Fredder Wanoth, Zbigniew Bajek, Andrzej Bednarczyk, Grzegorz Bienias, Łukasz Błażejewski, Rafał Borcz, Janusz Janczy, Ewa Juszkiewicz, Piotr Korzeniowski, Kamil Kuzko, Dariusz Milczarek, Jakub Najbart, Przemysław Pintal, Tomasz Siwiński, Witold Stelmachniewicz, Piotr Stochla, Michał Stonawski, Grzegorz Sztwiertnia, Marek Szymański, Tiutia Putia, Mariola Wawrzusiak.

Organizatorem wystawy jest Fundacja Transporter Kultury. Partnerami projektu zrealizowanego dzięki wsparciu Fundacji Polsko-Niemieckiej, Miasta Norymbergi i Gminy Kraków są: Konsulat Generalny RFN w Krakowie, Dom Norymberski oraz niemieckie partnerskie stowarzyszenie KulturTransporter.

Wystawę można zwiedzać od 19 maja do 3 czerwca, od poniedziałku do piątku - w godz. 16.00-19.00, w soboty i niedziele – w godz. 12.00-18.00

Więcej informacji na stronie www.transporterkultury.pl

pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Data publikacji: 2012-05-21
Data aktualizacji: 2012-05-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź