Goście z Trondheim w Krakowie

Od 9 do 12 września gościła w Krakowie oficjalna delegacja Zarządu Miasta Trondheim. Wizyta miała na celu spotkania z przedstawicielami krakowskich instytucji, ale także lepsze poznanie Krakowa, jego gospodarczego i naukowego potencjału, co może zaowocować kolejnymi projektami w przyszłości.

Goście z Trondheim w Krakowie
Fot. Kraków Otwarty Na Świat

Od podpisania listu intencyjnego o współpracy w lutym 2012 roku zrealizowano wiele wspólnych projektów w zakresie kultury, a ponadto nawiązano kontakty między instytucjami obydwu miast, które owocują wymianą doświadczeń w zakresie zarządzania miastem, czyli np. monitoringu jakości powietrza, systemu transportu miejskiego czy ochrony dziedzictwa kulturowego. Lista przedstawicieli różnych organizacji i instytucji krakowskich, które współpracują z norweskimi partnerami jest bogata, a znajdują się na niej m.in. Uniwersytet Jagielloński, Międzynarodowe Centrum Kultury, Opera Krakowska, Filharmonia Krakowska, Orkiestra Wieniawa itd.


Delegacji, w skład której wchodzili członkowie zarządu i radni Miasta Trondheim oraz dyrektorzy wydziałów kultury i biznesu oraz rozwoju miasta, przewodniczyła Burmistrz Trondheim Rita Ottervik. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski witając Gości w murach magistratu podkreślał, że spotkanie z partnerami z Trondheim to nie tylko przyjemność, ale i satysfakcja ze współpracy, która z powodzeniem rozwija się ku zadowoleniu obydwu stron.


TrondheimPrezydent Jacek Majchrowski podzielił się z Norwegami doświadczeniami w zakresie realizacji wielkich inwestycji miejskich w Krakowie: Areny i Centrum Kongresowego oraz Muzeum w Podziemiach Rynku, Fabryki Schindlera i MOCAK-u, które zrobiły na gościach duże wrażenie. Szczególnie w obliczu starań Trondheim o organizację Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej i przygotowań do wielkich inwestycji miejskich, czyli hali sportowej do organizacji światowych mistrzostw w różnych dyscyplinach sportowych, krakowskie doświadczenia były dla Norwegów bardzo cenne. Podobnie duże wrażenie wywarła na gościach prezentacja strategii i działań Miasta Krakowa w zakresie kultury i promocji kulturalnej przedstawiona przez Zastępcę Prezydenta Krakowa Magdalenę Srokę.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Zobacz także
POLECAMY
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie