Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Prezydent pożegnał wieloletniego Konsula RP w Trondheim

W czwartek, 2 lipca, Prezydent Jacek Majchrowski spotkał się z kończącym swoją misję dyplomatyczną Haraldem Lydersenem - Honorowym Konsulem Generalnym RP w Trondheim. Lydersen przyjechał do Krakowa w związku z otwarciem wystawy norweskiego malarza Håkona Gullvåga w Muzeum Archodiecezjalnym.

W spotkaniu uczestniczył ponadto Per Forseth - następca Haralda Lydersena na stanowisku Konsula Honorowego RP w Trondheim, który oficjalną nominację z MSZ otrzyma w październiku 2015 r.

Harald Lydersen pełnił obowiązki Konsula RP w Trondheim przez 17 lat. Popierał on nawiązanie kontaktów pomiędzy Trondheim i Krakowem oraz podpisanie Listu Intencyjnego dotyczącego współpracy miast, do którego doszło w lutym 2012 r. Od tego czasu przedstawiciele organizacji i instytucji obydwu miast zrealizowali wiele koncertów, wystaw i wymian studyjnych. Miasta dzieliły się swoimi doświadczeniami w zakresie m.in. kontroli zanieczyszczenia powietrza, zwalczania nielegalnego graffiti czy wspierania przedsiębiorczości i nowoczesnych technologii. Pomimo różnic w wielkości (w Trondheim mieszka zaledwie 180 tys. mieszkańców), systemie prawnym i administracyjnym miast, władze lokalne zawsze stają przed podobnymi wyzwaniami. Współpracę nawiązały m.in. Katedry Wawelska i Nidaros - najdalej usytuowana na północ gotycka katedra w Europie.

Najlepiej rozwija się współpraca kulturalna miast. Tradycje muzyczne (chóralne) są w Norwegii bardzo silne, a dyrektorem Trondheimskiej Orkiestry Symfonicznej – wizytówki norweskiej sceny muzycznej - jest znany polski dyrygent Krzysztof Jabłoński. Środki finansowe z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego pozwalają na realizację wielu spektakularnych projektów z udziałem instytucji obydwu miast: Opery Krakowskiej, Filharmonii Krakowskiej, Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena i Krakowskiego Biura Festiwalowego. Zorganizowano m.in. „Kon-Tiki koncert na żywo", premierę spektaklu „Mefistofeles" Arrigo Boito, wspólne przedstawienie „Don Giovanniego" W. A. Mozarta w międzynarodowej obsadzie, a także konkursy: muzyczny i filmowy w ramach projektu „Wielokulturowość nie działa?". Współpraca z Trondheim to nie tylko wielkie i kosztowne przedsięwzięcia, to także małe międzynarodowe spotkania, jak koncert krakowskiego chóru z Bieżanowa – Trubadurki w Meråker i Trondheim, czy występ mieszanego chóru Strindheim Blandakor w Kościele Św. Piotra i Pawła w Krakowie.

Wystawa prac Håkona Gullvåga w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie, którą można oglądać do 30 sierpnia 2015 r., jest kolejnym ciekawym wydarzeniem w historii wzajemnych kontaktów miast.

pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2015-07-06
Data aktualizacji: 2015-11-02
Powrót
Znajdź