Mit Galicji w Wiedniu

Po ekspozycji w Krakowie, przygotowana we współpracy MCK i Wien Museum wystawa „Mit Galicji" przeniosła się do stolicy Austrii. Z okazji otwarcia wystawy 25 marca 2015 r. Wiedeń odwiedziła Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury i Promocji.

Mit Galicji w Wiedniu
Fot. Compress Wien

W zaprzyjaźnionej z Krakowem stolicy Austrii wystawę można będzie podziwiać do 30 sierpnia 2015 r. Wiedeńska edycja projektu została przystosowana dla austriackiego odbiorcy, dla którego pojęcie Galicja jest już nieco zapomniane. W Wiedniu mało kto pamięta, że terytorium niegdysiejszej Galicji było prawie tak duże jak obecne terytorium Austrii, a jej stolica - Lwów – był czwartym co do wielkości miastem Monarchii Austro-Węgierskiej. W Austrii Galicja kojarzona jest raczej z cywilizacyjnym zapóźnieniem i biedą. Dopiero w późniejszym okresie, dzięki odkryciu złóż ropy, stała się ona „austriackim Teksasem". Galicja zniknęła z map w 1918 r., ale mit na jej temat ożył w 1989 r. Zwiedzający wystawę wiedeńczycy będą mogli zapoznać się z faktami i wyobrażeniami na temat Galicji, przedstawionymi z perspektywy austriackiej, polskiej, żydowskiej i ukraińskiej - ze szczególnym uwzględnieniem miasta Wiednia.

Podczas wizyty Prezydent Magdalena Sroka spotkała się ze swoim odpowiednikiem w Wiedniu Dr. Andreasem Mailath-Pokorny, członkiem Zarządu Miasta ds. Kultury i Nauki.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie