Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wiedeńskie „know-how”. Robocza wizyta w stolicy Austrii

Wymiana doświadczeń w zakresie zarządzania finansami oraz wieloletnich projektów inwestycyjnych była celem roboczej wizyty Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa i koordynatora współpracy z Wiedniem Tadeusza Trzmiela w stolicy Austrii w dniach 13‑14 marca 2014 r.

Wiedeń jest jednym z najlepiej zarządzanych i najbardziej komfortowych dla jego mieszkańców miastem Europy. Chociaż budżet tej Gminy, która jest zarazem Krajem Związkowym, wynosi aż 12 miliardów euro, sprostanie zapotrzebowaniu inwestycyjnemu, wynikającemu ze stałego wzrostu liczby wiedeńczyków (rocznie w Wiedniu przybywa 25 tys. nowych mieszkańców), z pewnością jest wyzwaniem dla władz stolicy Austrii. Wyzwaniem systematycznie i skutecznie realizowanym, o czym osobiście przekonać się mógł również reprezentujący interesy Krakowa Tadeusz Trzmiel.

Podczas dwudniowej wizyty roboczej Zastępca Prezydenta Miasta spotkał się m.in. z przedstawicielem Dyrekcji Finansów Magistratu Wiednia Michaelem Kremserem, z którym rozmawiał na temat struktury budżetu miasta Wiednia, zaciągania kredytów,  inwestycji miejskich realizowanych w formule PPP oraz wykorzystania środków unijnych. Przewidziana w bieżącym roku wymiana doświadczeń Krakowa i Wiednia w zakresie zarządzania finansami miejskimi, jak również udział Krakowa w kolejnych edycjach Wiedeńskiego Forum Dialogu (temat przewodni 12. Forum, które odbędzie się w czerwcu 2014 r. brzmi: „Nowoczesne metropolie, ich rozwój urbanistyczny, a dziedzictwo kulturowe, renowacja starego miasta oraz ochrona zabytków", z kolei 13., zaplanowane na jesień,  spotkanie odbędzie się pod hasłem „Mieszkańcy i miasto") były omawiane podczas spotkania Prezydenta Trzmiela z Dr. Oskarem Wawrą, Dyrektorem ds. Współpracy Zagranicznej i Spraw Europejskich wiedeńskiego magistratu oraz koordynatorem współpracy z Krakowem.

Od 2010 r. Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie realizuje projekt badawczy pn. „Mit Galicji". Jego efektem będzie wystawa o tej samej nazwie prezentująca różne oblicza Galicji z perspektywy różnych krajów (Polski, Austrii i Ukrainy), narodowości i grup społecznych historycznie związanych z tym regionem. Uroczysta inauguracja wystawy, planowana w Krakowie w październiku 2014 r., zaś w Wiedniu – w kwietniu 2015 r., była tematem rozmowy Tadeusza Trzmiela z Wolfgangiem Kosem, Dyrektorem Miejskich Muzeów w Wiedniu – partnera MCK.

Podczas pobytu w stolicy Austrii Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa zwiedził również plac budowy nowej, spektakularnej wiedeńskiej inwestycji: na terenie o powierzchni 110 ha powstanie nie tylko pierwszy przelotowy dworzec miasta (Dworzec Główny), ale także biurowce, hotele, centrum handlowe, centrala Austriackich Linii Kolejowych, mieszkania dla 15 tys. osób, kampus edukacyjny, szkoły, przedszkola oraz park. Z kolei na temat projektu urbanistycznego „Seestadt Aspern", porównywalnego z projektem „Kraków Nowa Huta Przyszłości" Tadeusz Trzmiel rozmawiał z Rudolfem Schickerem, radnym miejskim i posłem do parlamentu kraju związkowego Wiednia. Seestadt Aspern to dzielnica w północno-wschodniej części Wiednia, w której wcześniej znajdowało się lotnisko i siedziba koncernu Opel. Obecnie na powierzchni 240 ha powstaje nowa, wielofunkcyjna część miasta z lokalami mieszkalnymi (mieszkania w przystępnej cenie dla 20 tys. osób), biurowymi, a także przeznaczonymi na działalność gospodarczą i naukowo-badawczą. Ideą projektu było stworzenie inteligentnego miasta, wyposażonego w infrastrukturę o standardach XXI w., dogodnie skomunikowanego z centrum Wiednia (22 min. koleją) oraz Bratysławy (25 min. koleją).

pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Data publikacji: 2014-03-19
Data aktualizacji: 2014-04-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź