Wilno

New Ideas Chamber Orchestra w Krakowie

15 sierpnia 2018 r., w ramach Nocy Cracovia Sacra w Kościele Św. Katarzyny Aleksandryjskiej wystąpił New Ideas Chamber Orchestra z Wilna. Koncert został zrealizowany w ramach współpracy partnerskiej Krakowa za stolicą Litwy.

Nowa historia w sztuce. Kolekcja MOCAK-u w Wilnie

W dniach 7–10 czerwca odbędą się Międzynarodowe Targi Sztuki Współczesnej ArtVilnius’18. Jest to największe wydarzenie tego rodzaju w krajach bałtyckich. Podobnie jak w poprzednich latach towarzyszy mu specjalny program wystawienniczy, w którego ramach MOCAK po raz trzeci został zaproszony do przygotowania ekspozycji dzieł ze swoich zbiorów.

Nowy zagraniczny partner Centrum Kultury Podgórza!

Centrum Kultury Podgórza i Biblioteka Centralna Urzędu Miasta Wilna działają w tym samym obszarze i stawiają sobie podobne cele. Zbliża je do siebie również fakt, że Kraków i Wilno są miastami partnerskimi i starają się zacieśniać wzajemne relacje w różnych dziedzinach – również kulturalnej. Teraz CKP i Biblioteka Centralna UMW będą ze sobą ściśle współdziałać – m.in. wymieniając się doświadczeniami i współorganizując wydarzenia kulturalno-edukacyjne. Dyrektorzy obydwu instytucji 21 maja 2018 r. podpisali list intencyjny o współpracy.

Centrum Kultury Podgórza rozwija współpracę z Wilnem

Centrum Kultury Podgórza jest jedną z największych instytucji kultury w Krakowie. Natomiast Dom Kultury Polskiej w Wilnie to jedna z większych polskich placówek tego typu działających na Litwie. Dzięki listowi intencyjnemu, który został podpisany 24 kwietnia 2018 r., stały się one partnerami w działaniu. Główny cel nawiązanej współpracy to wymiana doświadczeń, współorganizacja wydarzeń kulturalno-edukacyjnych i cross promocja.

Kraków na Targach Convene w Wilnie

W dniach 8 i 9 lutego 2017 r. odbyła się 5. jubileuszowa edycja targów Covene w Wilnie. Obecnie jest to jedno z największych wydarzeń branży MICE w Europie. Jest to okazja do zapoznania się z organizatorami spotkań przybyłymi z różnych państw, w szczególności leżących w basenie Morza Bałtyckiego oraz nawiązania cennych kontaktów biznesowych.

Wilno w Krakowie. Kolejny koncert w Kościele św. Katarzyny

W piątek, 23 września, w Kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej (ul. Augustiańska 7) wystąpiła Orkiestra Kameralna im. Św. Krzysztofa Miasta Stołecznego Wilna pod dyrekcją Donatasa Katkusa.

Wiceminister Kultury Litwy z wizytą w Krakowie

Największa w dotychczasowej historii prezentacja kultury litewskiej w Polsce – „Litwa w Krakowie. Sezon kultury 2015" – rozpoczęła się w połowie października i potrwa do końca stycznia 2016 r. Wydarzenie to było okazją do odwiedzenia naszego miasta przez Wiceministra Kultury Republiki Litewskiej Romasa Jarockisa. W piątek, 23 października 2015 r., złożył on oficjalną wizytę Prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu.

Litwa w Krakowie. Sezon kultury 2015

Najpiękniejsze przykłady wzajemnego oddziaływania kultury polskiej i litewskiej ukazujące zarazem specyfikę i odmienność tej ostatniej będą prezentowane w naszym mieście w ramach projektu „Litwa w Krakowie". Największa prezentacja kultury litewskiej w Polsce potrwa do końca stycznia 2016 r., a inaugurująca ją wystawa prac Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa jest dostępna dla zwiedzających od 16 października.

Wizyta Attaché Kulturalnego Ambasady Litwy

Zaplanowana na jesień prezentacja kulturalna Litwy w Krakowie była tematem spotkania Prezydenta Miasta Krakowa z Attaché Kulturalnym Ambasady Litwy w Polsce Rasą Rimickaite. W spotkaniu, które odbyło się w magistracie 3 kwietnia 2015 r. wzięli udział również Zastępca Prezydenta ds. Kultury i Promocji Magdalena Sroka oraz Konsul Honorowy Litwy w Krakowie Jan Widacki.

Miasto dla Pielgrzyma: Nidarosdomen w Trondheim

O tym, że Kraków nie jedno ma imię doskonale wiedzą mieszkańcy naszego miasta i tłumnie odwiedzający je turyści. „Coś dla siebie" znajdzie tutaj miłośnik zabytków i pielgrzym, meloman, mól książkowy, kibic, student, smakosz, ale też ekolog, czy przedstawiciel – wymagającej wszakże! – dziatwy. Czy wam też zdarza się podczas zagranicznych wojaży wcielać w którąś ze wspomnianych ról? Jeśli tak, to nasz  tematyczny przewodnik po miastach partnerskich Krakowa jest właśnie dla was!

Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie