Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Klastry innowacji i kultura. Kazachstan chce współpracować z Krakowem

W piątek, 6 czerwca, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się z Ambasadorem Kazachstanu w RP J.E. Yerikiem Utembayevem. Kolejna już wizyta Ambasadora w naszym mieście miała roboczy charakter i była poświęcona konkretyzacji obszarów możliwej współpracy pomiędzy Krakowem a miastami i regionami Kazachstanu.

Polska jest czternastym pod względem wielkości rynkiem eksportu i dwunastym pod względem importu dla Kazachstanu. Dotychczas w Kazachstanie działalność rozpoczęło 60 polskich firm, które działają w tak perspektywicznych branżach jak farmaceutyka, górnictwo, branża budowlana, transport, przemysł chemiczny, obronny, inżynieria mechaniczna, naftowy czy gazowy. Do liderów polsko-kazachskiej ekonomicznej współpracy można zaliczyć działającą na rynku farmaceutycznym Polpharmę, Petrolinvest zajmujący się poszukiwaniem węglowodorów w pobliżu jednego z największych na świecie złóż gazu i ropy - Karaczaganak - oraz Polski Holding Obronny czy Pesę. Podczas spotkania gabinetowego z Prezydentem Majchrowskim Ambasador Utembayev opowiedział o przyjętych przez rząd Kazachstanu udogodnieniach dla zagranicznych przedsiębiorców, którzy planują inwestycje w sektorach związanych z innowacjami. Podzielił się także planami Polsko-Kazachstańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej dotyczącymi promocji rynku kazachskiego dla polskich firm i inwestorów oraz budowania Klastrów Innowacyjno-Naukowych. Podobne Centrum Komercjalizacji połączone z Parkiem Technologicznym działa już w Astanie. Budowa podobnej strefy w „drugiej stolicy" Kazachstanu – Ałmatach – jest, zdaniem Ambasadora, doskonałą szansą na rozwój współpracy Ałmaty i Krakowa w dziedzinie inwestycji i rozwoju przedsiębiorczości. Kraków ma spore doświadczenie w dziedzinie rozwoju sektora IT, sektora usługowego czy inkubatorów przedsiębiorczości, które jest cenne także dla Kazachstanu.

Współpracę Krakowa i Ałmaty czynią perspektywiczną – zdaniem Ambasadora – także bogata historia obu miast oraz ich kulturowe dziedzictwo. J.E. Yerik Utembayev ponowił zatem zaproszenie do odwiedzenia Ałmaty wystosowane do Prezydenta Majchrowskiego przez Akima (Mera) tego miasta – Achmetżana Jesimova. Ambasador poinformował również o planowanej wizycie w Krakowie delegacji kazachskich parlamentarzystów na czele z Zastępcą Przewodniczącego Parlamentu Republiki Kazachstanu Sergeyem Dyachenko (9-11 lipca 2014 r.) oraz wizycie w Polsce Prezydenta Republiki Kazachstanu Nursułana Nazarbajeva, który również chciałby odwiedzić nasze miasto w listopadzie.

Intensyfikacja wizyt na tak wysokim szczeblu będzie, zdaniem Ambasadora, okazją do konkretyzacji planów dotyczących otwarcia w Krakowie Generalnego Konsulatu Republiki Kazachstan. Działalność oficjalnej placówki dyplomatycznej w naszym mieście z pewnością wpłynie pozytywnie na rozwój ekonomicznej, turystycznej i kulturalnej współpracy Krakowa z regionami i miastami Kazachstanu.

pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Data publikacji: 2014-06-06
Data aktualizacji: 2014-06-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź