Kraków świętował Niepodległości Ukrainy

W poniedziałek, 25 sierpnia, Prezydent Jacek Majchrowski wziął udział w uroczystości z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, zorganizowanej w Willi Decjusza przez Konsulat Generalny Ukrainy w Krakowie. Podczas swojego wystąpienia podkreślił on tragiczne okoliczności w jakich przyszło nam świętować 23. rocznicę odzyskania przez Ukrainę wolności i prawa do samostanowienia.

Kraków świętował Niepodległości Ukrainy
Fot. Wiesław Majka

W tych trudnych dla Ukrainy chwilach, jako historykowi, przypominają mi się słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego o tym, że niepodległość nigdy nie jest dana na zawsze, że trzeba o nią walczyć" – mówił Jacek Majchrowski. Podkreślił on, że pomoc, której Małopolska i Kraków udzielają Ukrainie, jest oczywista w kontekście głębokiej polsko-ukraińskiej przyjaźni. To właśnie na przyjacielskich międzyludzkich relacjach – nie zaś administracyjnych wytycznych – oparte jest wieloletnie, owocne partnerstwo i współpraca  Krakowa z takimi ukraińskimi miastami jak Lwów czy Kijów. Prezydent życzył Konsulowi Generalnemu Ukrainy i wszystkich sympatykom tego kraju zgromadzonym na uroczystości, abyśmy następną, 24. Rocznicę Niepodległości Ukrainy świętowali już w czasach pokoju.

Gospodarz uroczystości – Konsul Generalny Witalij Maksymenko – podziękował wszystkim zgromadzonym za przybycie, a także za dowody solidarności z Ukrainą, w postaci pomocy, którą otrzymuje ona z Polski. Leczenie rannych Ukraińców w polskich (także krakowskich) szpitalach, kolonie i zielone szkoły dla ukraińskich dzieci, pomoc medyczna i humanitarna, wydarzenia kulturalne promujące Ukrainę – to najważniejsze, choć nie wszystkie przykłady tego wsparcia. Podkreślając znaczenie tej pomocy w obliczu trwającego na Ukrainie konfliktu zbrojnego, Chargé d'Affaires a.i. Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej Pan Vladyslav Kanevskyi zwrócił uwagę na epokową transformację, która stała się udziałem młodego ukraińskiego społeczeństwa, które jednoznacznie opowiedziało się za demokracją i wartościami reprezentowanymi przez Unię Europejską.

Zobacz zdjęcia z uroczystości w FOTOKRONICE MIASTA KRAKOWA!

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Zobacz także
Newsletter
Zapisz się
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie