Tradycja i sztuka. Sbandieratorzy z Arezzo wystąpili w Krakowie

Wierność szlachetnym tradycjom wojskowym i unikatowe walory artystyczne – oto włoski przepis na wyjątkowe plenerowe widowisko. 29 września (poniedziałek) na krakowskim Rynku Głównym sbandieratorzy z Arezzo zaprezentowali sztukę posługiwania się chorągwią. Z włoskimi artystami w krakowskim magistracie spotkał się Prezydent Jacek Majchrowski.

Tradycja i sztuka. Sbandieratorzy z Arezzo wystąpili w Krakowie
Fot. Wiesłąw Majka

Istniejące od 1960 r. stowarzyszenie „Sbandieratori di Arezzo" jest niezależną organizacją reprezentacyjną wydarzenia „Giostra del Saracino", którą dwa razy do roku uświetniają występy słynnych „żonglerów flagami". Stowarzyszenie gromadzi około 60 chorążych i 20 muzyków. Popularyzując rodzimą kulturę i zachowując historyczną tradycję posługiwania się chorągwią dla przyszłych pokoleń, sbandieratorzy dali już ponad 1500 występów we Włoszech i na całym świecie.

Pokazy prezentują prądy konwencjonalne, jak również bardziej wypracowane choreograficznie pojedynki „La Schermaglia" (szermierka flagą). Wzbogacone akompaniamentem bębnów i trąb barwne spektakle o podłożu historycznym cechuje dynamika i elegancja. Dlatego też występy sbandieratorów z Arezzo w różnych krajach spotykają się z wielkim entuzjazmem publiczności. Pokazy stowarzyszenia często uświetniają inauguracje ważnych wydarzeń (np. otwarcie Letnich Igrzysk Olimpijskich w Meksyku w 1968 r., otwarcie Mistrzostw Świata w Piłkę Nożną w 1974, 1978, 1990 oraz 1998 roku); czy przebieg oficjalnych wizyt głów państw.

Występ sbandieratorów z Arezzo na Rynku Głównym został zorganizowany dzięki współpracy Stowarzyszenia z Urzędami Miast Krakowa i Oświęcimia (Arezzo jest miastem partnerskim Oświęcimia od 2009 r.), Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego oraz Włoskim Instytutem Kultury w Krakowie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pokazu w FOTOKRONICE Miasta Krakowa!

Arezzo plakat

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie