Odessa chce współpracować z Krakowem

W piątek, 26 września 2014 r., oficjalną wizytę w krakowskim magistracie złożył Mer Miasta Odessa Gennadij L. Truchanow. Podczas gabinetowego spotkania z Prezydentem Jackiem Majchrowskim omówione zostały możliwości nawiązania współpracy Krakowa z największym portowym miastem Ukrainy.

Odessa chce współpracować z Krakowem
Fot. Wiesław Majka

Wizyta Mera Odessy w Krakowie była związana z Mistrzostwami Europy Muaythai, które odbywały się w naszym mieście w dniach 23-28 wrzesnia 2014 r. Pełniący od 1995 r. funkcję Prezydenta Ukraińskiej Narodowej Federacji Boksu Tajskiego, Gennadij Truchanow został podczas Mistrzostw w Krakowie wybrany na stanowisko Prezydenta Europejskiej Federacji Muaythai. Jednak jego oficjalne spotkanie z Prezydentem Jackiem Majchrowskim było niemal w całości poświęcone prezentacji potencjału oraz aktualnych problemów miasta Odessy, a także omówieniu możliwości nawiązania wspólpracy Odessy i Krakowa.

O liczącej ponad milion mieszkańców Odessie mówi się, że „nie jest to wprawdzie pierwsze miasto Ukrainy, ale także nie drugie". Położona nad Morzem Czarnym, Odessa jest największym portem morskim Ukrainy oraz bazą morskiej floty. Współczesne miasto rozwinęło się na terenach starożytnych osad greckich „Isiaka" i „Istrian". Odessa posiada duże uzdrowiskowe centrum, liczne plaże i sanatoria. Miasto słynie ze specyficznej architektury i unikatowego klimatu kulturalnego odzwierciedlającego wpływy zamieszkujących je (ponad 130!) narodowości.  Odessa jest ważnym ośrodkiem edukacji i przemysłu. Obecnie to ukraińskie miasto aktywnie poszukuje partnerów zagranicznych w celu wymiany doświadczeń i realizacji konkretnych projektów dotyczących takich dziedzin, jak m.in.: zarządzania miastem i zaangażowania lokalnych społeczności, zarządzania kryzysowego, urbanistyki i ochrony zabytków, gospodarki komunalnej, ekologii i rozwoju terenów zielonych, promocji sportu, współpracy ogrodów zoologicznych, ochrony zdrowia, polityki społecznej, edukacji, wymiany kulturalnej, rozwoju zrównoważonego transportu, turystyki, rozwoju sektora inwestycyjnego, „Smart Cities", współpracy bibliotek i miejskich stron internetowych.

9 grudnia 2013 r. podpisane zostało Memorandum o współpracy między Uniwersytetem Jagiellońskim a Narodowym Uniwersytetem Odeskim im. I.I. Miecznikowa. Instytucje zapowiedziały wolę realizacji następujących programów i przedsięwzięć: wymiana pracowników naukowych, wspólne badania naukowe, udział w seminariach i konferencjach naukowych, wymiana publikacji i materiałów naukowych, wymiana studentów, zapewnianie przestrzegania standardów edukacyjnych. Uniwersytet Jagielloński brał czynny udział w prezentacji pn. „Dni Polski w Odessie", która została zorganizowana przez Konsulat Generalny RP w Odessie w dniach 23-25 maja 2013 r.

Podczas spotkania z Prezydentem Jackiem Majchrowskim, w którym uczestniczył również Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Witalij Maksymenko, Mer Gennadij Truchanow podkreślił jak ważna jest dla Odessy wymiana doświadczeń z tak rozwiniętym, a jednocześnie posiadającym bogatą historię miastem, jakim jest Kraków. Zapowiedział również, że Odessa zwróci się do Krakowa z propozycją konkretnych projektów do wspólnej realizacji.

Zobacz zdjęcia ze spotkania w FOTOKRONICE Miasta Krakowa!

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Zobacz także
Newsletter
Zapisz się
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie