Sport w służbie pokoju i rozwoju

Na przełomie września i października, na zaproszenie władz miasta i Stowarzyszenia SIEMACHA wizytę w Krakowie złożył Wilfried Lemke - długoletni menadżer klubu Werder Bremen, pełniący obecnie funkcję Specjalnego Doradcy Sekretarza ds. Sportu na Rzecz Rozwoju i Pokoju przy ONZ. 30 września Prezydent Jacek Majchrowski spotkał się z gościem i wziął udział w jego wykładzie poświęconym roli sportu w edukacji.

Sport w służbie pokoju i rozwoju
Fot. Wiesław Majka

Wykład, który odbył się w sali konferencyjnej krakowskiej Areny, był również okazją do zaprezentowania gościowi tej nowoczesnej inwestycji. Jako człowiek związany ze sportem od wielu lat miał on możliwość w pełni docenić potencjał sportowy tego miejsca.
Przed objęciem stanowiska Doradcy Sekretarza Generalnego ONZ w 2008 r. Wilfried Lemke pełnił rozmaite, najczęściej powiązane ze sportem i edukacją, funkcje we władzach rodzinnego Kraju Związkowego Bremy. Przez 18 lat był też menadżerem klubu Werder Bremen.
Jako Specjalny Doradca Sekretarza Generalnego odpowiada za promowanie sportu jako narzędzia pomocnego we wprowadzaniu pokoju na świecie oraz wspieranie dialogu, współpracy i partnerstwa. Dzięki ogłoszeniu roku 2005 międzynarodowym rokiem sportu i kultury fizycznej, kraje członkowskie ONZ, bardziej doceniają rolę sportu w promowaniu pokoju, co uwidacznia się we wprowadzanym prawodawstwie i realizowanych politykach.
Biuro Specjalnego Doradcy Sekretarza Generalnego ONZ ds. Rozwoju i Pokoju zlokalizowane jest w Genewie i współpracuje z biurem głównym ONZ w Nowym Jorku. W 2010 r. biuro Doradcy zostało wyróżnione przez UEFA Monakijską Nagrodą Dobroczynności.
Podczas dwudniowej wizyty w Krakowie Wilfried Lemke spotkał się również z pracownikami i wychowankami Stowarzyszenia SIEMACHA w siedzibie głównej przy ul. Długiej i odwiedził prowadzone przez organizację Centrum Rozwoju Com-Com Zone w Nowej Hucie. Wizyta była też okazją do zapoznania się z działalnością Akademii Sportu Progres, która w innowacyjny sposób łączy sport i wychowanie podkreślając takie wartości jak uczciwość, sportowa rywalizacja i solidarność.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Zobacz także
Newsletter
Zapisz się
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie