Wizyta Attaché Kulturalnego Ambasady Litwy

Zaplanowana na jesień prezentacja kulturalna Litwy w Krakowie była tematem spotkania Prezydenta Miasta Krakowa z Attaché Kulturalnym Ambasady Litwy w Polsce Rasą Rimickaite. W spotkaniu, które odbyło się w magistracie 3 kwietnia 2015 r. wzięli udział również Zastępca Prezydenta ds. Kultury i Promocji Magdalena Sroka oraz Konsul Honorowy Litwy w Krakowie Jan Widacki.

Wizyta Attaché Kulturalnego Ambasady Litwy
Fot. Wiesław Majka

Miasto Kraków aktywnie włączyło się w organizację wydarzeń promujących kulturę litewską. W tegorocznym Festiwalu Conrada zaplanowano udział aż pięciu litewskich autorów: Kristina Sabaliauskaite, Herkusa Kunciusa, Giedra Radvilaviciute, Alvydasa Slepikasa i Leonidasa Donskisa. Z kolei w ramach krakowskiego Festiwalu Miłosza odbędzie się spotkanie promujące książkę „Litewskie konteksty Czesława Miłosza" z udziałem m.in. Kornelijusa Platelisa i Mindaugasa Kvietkauskasa. Podczas tegorocznej Nocy Cracovia Sacra w Kościele św. Katarzyny wystąpią wileńscy muzycy kameralni. Od 25 listopada do stycznia przyszłego roku w Bunkrze Sztuki można będzie także oglądać wystawę litewskiej sztuki współczesnej pt. „Milion linii", realizowaną we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie.

Projekty przybliżające litewską kulturę będą także realizowane przez liczne krakowskie instytucje. W Międzynarodowym Centrum Kultury odbędzie się wystawa prac litewskiego malarza i kompozytora Konstantinasa Mikolajusa Ćiurlionisa (od 15 października 2015 r.do 31 stycznia 2016 r.). Od 16 października do 17 stycznia 2016 r. na Wawelu można będzie podziwiać arras herbowy Zygmunta Augusta ze zbiorów Muzeum Władców Litewskich w Wilnie. Filharmonia Krakowska zaprasza na koncert podczas którego wykonane zostaną dzieła M. K. Ciurlionisa. W ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie w MOCAKu odbędzie się wystawa monograficzna i spotkanie z Indre Serpytyte - brytyjską fotografką pochodzenia litewskiego. Litwa będzie także gościem specjalnym 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Zobacz zdjęcia w FOTOGALERII MIASTA KRAKOWA

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie