Z Prezydentem o brydżu

W piątek 17 kwietnia 2015 r. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się z przedstawicielami europejskich i polskich organizacji brydżowych.

Z Prezydentem o brydżu
Fot. Kraków Otwarty Na Świat

Podczas spotkania polskie organizacje zrzeszające brydżystów reprezentował Przewodniczący Polskiego Związku Brydża Sportowego Radosław Kiełbasińki, pełniący jednocześnie zaszczytną funkcję Wiceprezesa Światowej Federacji Brydża. Towarzyszyli mu przedstawiciele regionalnych organizacji brydżowych. Europejskie struktury reprezentował natomiast Yves Aubry, Prezes Europejskiej Ligii Brydża.

Prezes Aubry odwiedził Kraków i spotkał się z Prezydentem Majchrowskim, aby rozeznać możliwości organizacji w naszym mieście międzynarodowych zawodów brydżowych. Obecnie czynione są przygotowania do organizacji w jednym z tutejszych hoteli finału Pucharu Europy (EBL Champions). Impreza ta mogłaby odbyć się już jesienią przyszłego roku i przygotować grunt pod organizację jeszcze większych zawodów brydżowych.

Jak do tej pory Kraków nie miał okazji być współorganizatorem, czy gospodarzem zawodów w brydżu sportowym. Prezydent Majchrowski podkreślał podczas spotkania, że obecnie Kraków posiada doskonałe zaplecze infrastrukturalne do organizacji tego typu imprezy i chętnie przyjmie wszystkich zawodników i pasjonatów tej ciekawej gry.

Brydż sportowy to odmiana tradycyjnej gry w brydża, w której wynik osiągnięty w danym rozdaniu jest porównywany z wynikami osiągniętymi przez innych graczy rozgrywających to samo rozdanie z tym samym układem kart. To właśnie ograniczenie elementu przypadkowości związanego z rozkładem kart na rzecz oceny umiejętności graczy sprawia, że gra uzyskała status sportu.

W Polsce pierwsze brydżowe organizacje i zawody powstawały już przed pierwszą wojną światową. Polscy gracze do dziś doskonale radzą sobie w międzynarodowych zawodach i turniejach. Do 2014 r. zdobyli 66 złote, 50 srebrnych oraz 46 brązowe medale w Olimpiadach oraz mistrzostwach świata i Europy. Polskie rozgrywki cieszą się też dużym zainteresowaniem fanów, którzy podkreślają, że wbrew powszechnym wyobrażeniom, sport ten nie jest wcale nieciekawy i statyczny i z zapałem dopingują zawodników.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Newsletter
Zapisz się
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie