Order Chorwackiej Jutrzenki dla krakowskiego historyka

11 maja 2015 r. w krakowskim magistracie odbyła się uroczystość wręczenia Orderu Chorwackiej Jutrzenki z wizerunkiem Ruđera Boškovicia krakowskiemu historykowi, profesorowi Antoniemu Cetnarowiczowi z UJ. W spotkaniu, którego gospodarzem byli Prezydent Jacek Majchrowski i Ambasador Republiki Chorwacji w RP J.E. Pani Andrea Bekić wzięli udział także rektorzy chorwackich i krakowskich uczelni.

Order Chorwackiej Jutrzenki dla krakowskiego historyka
Fot. Wiesław Majka

Order Chorwackiej Jutrzenki to trzynaste odznaczenie Republiki Chorwacji w kolejności ważności odznaczeń państwowych. Order został uchwalony 10 marca 1995 r. i ma 7 kategorii (wizerunków), które są przyznawane w zależności od dziedziny. Order Jutrzenki Chorwackiej z wizerunkiem Ruđera Boškovicia przyznawany jest obywatelom chorwackim i obcokrajowcom za szczególne zasługi dla nauki.

Profesor Antoni Centnarowicz otrzymał odznaczenie za szczególne zasługi dla nauki i promowanie jej poprzez szerzenie wiedzy o kulturowej i politycznej historii Narodu Chorwackiego drugiej połowy XIX wieku zarówno w Republice Chorwacji, jak i na świecie. Order został wręczony przez Ambasador Republiki Chorwacji w RP Panią Andreę Bekić.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele publicznej telewizji chorwackiej HRT oraz rektorzy chorwackich uczelni zaproszeni do Krakowa przez Konsula Honorowego Chorwacji Pawła Włodarczyka. Brali oni udział w polsko-chorwackiej konferencji na Akademii Górniczo-Hutniczej poświęconej korzystaniu ze środków unijnych oraz w spotkaniu Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zobacz zdjęcia z uroczystości w FOTOGALERII Miasta Krakowa

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie