Oficjalna wizyta Ambasador Izraela u Prezydenta Krakowa

Anna Azari reprezentuje Izrael w Polsce od października 2014 r. W czwartek, 14 maja, złożyła pierwszą oficjalną wizytę Prezydentowi Miasta Krakowa Jackowi Majchrowskiemu. Wizyta miała charakter zapoznawczy i kurtuazyjny.

Oficjalna wizyta Ambasador Izraela u Prezydenta Krakowa
Fot. Wiesław Majka

Podczas spotkania Pani Ambasador zapoznała się ze specyfiką Krakowa i jego najbardziej atrakcyjnymi – z punktu widzenia współpracy zagranicznej – cechami.

Anna Azari to doświadczona dyplomatka. Izrael reprezentowała pracując m.in. w placówkach w Rosji, czy na Ukrainie. Szefową izraelskiej misji dyplomatycznej w naszym kraju została oficjalnie 16 października 2014 r.

Już w styczniu 2015 r. Ambasada zaczęła realizację projektu obchodów rocznicy ćwierćwiecza przywrócenia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Izraelem. Pamiętać trzeba, że Polska była jednym z pierwszych krajów, które uznały izraelską Deklarację Niepodległości z maja 1948 r. i ustanowiły pełne stosunki dyplomatyczne z nowoutworzonym Państwem Izrael. Niestety, podążając śladem innych krajów kontrolowanego przez ZSRR bloku wschodniego, w 1967 r. zerwała z nim stosunki bilateralne. Jednak w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku Polska - jako pierwszy kraj Układu Warszawskiego - ponownie zainicjowała kontakty z Izraelem. Pełne stosunki dyplomatyczne zostały wznowione w 1990 r.

Przypadające na 2015 r. ćwierćwiecze stosunków dyplomatycznych, to okazja podczas której nierzadko podkreśla się obopólne zadowolenie z przyjacielskich i intensywnych relacji, a także chęć utrwalania wyjątkowych więzów łączących obydwa społeczeństwa. Więzy te oparte są nie tylko na prawie tysiącletnich relacjach pomiędzy Polską a Narodem Żydowskim, ale wynikają również z dzisiejszej wspólnoty interesów.

Podczas dwudniowej wizyty w Krakowie Pani Ambasador wzięła udział w obchodach XI Dni Izraela w Krakowie. Tę ciekawą imprezę współorganizuje szereg instytucji i inicjatyw zrzeszających przedstawicieli lokalnej społeczności żydowskiej, fascynatów języka hebrajskiego i kultury Izraela. Kalendarz ponad tygodniowej imprezy wypełniają warsztaty językowe i kulinarne oraz wykłady naukowe. Nie zabraknie również otwartej kolacji szabatowej, after shabat party, czy oprowadzanego spaceru po Kazimierzu.

Ze szczegółowym harmonogramem imprezy można zapoznać się na stronie:

http://www.jcckrakow.org/cache/multithumb_thumbs/b_0_0_0_00_images_miniatury_plakatow_-_nwsl_dni_izraela_-_poster.jpg

Zobacz zdjęcia z wizyty w FOTOKRONICE Miasta Krakowa

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Newsletter
Zapisz się
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie