Europejscy metrolodzy obradują w Krakowie

Spotkanie z Prezydentem Jackiem Majchrowskim, które odbyło się w poniedziałek, 1 czerwca 2015 r., otworzyło obrady Europejskiego Stowarzyszenia Krajowych Instytutów Metrologicznych EURAMET w Krakowie.

Europejscy metrolodzy obradują w Krakowie
Fot. Wiesław Majka

W pierwszych dniach czerwca Kraków stał się miejscem obrad Europejskiego Stowarzyszenia Krajowych Instytutów Metrologicznych. Zgromadzenia Ogólne EURAMET odbywają się corocznie w kolejnych krajach członkowskich Stowarzyszenia. Kraków jest pierwszym polskim miastem, które miało okazję gościć jego delegatów.

W poniedziałek 1 czerwca powitał ich w naszym mieście Prezydent Jacek Majchrowski. W spotkaniu udział wzięli również Przewodniczący EURAMET Kamal Hossain i sekretarz organizacji Wolfgang Schmid oraz Janina Maria Popowska, Prezes Głównego Urzędu Miar w Warszawie i Przewodnicząca Polskiej Sekcji EURAMET.

Europejskie Stowarzyszenie Krajowych Instytutów Metrologicznych powstało 11 stycznia 2007 r. w Berlinie i jest Regionalną Organizacją Metrologii (RMO) Europy. Koordynuje ono współpracę krajowych instytutów metrologicznych (NMI) Europy w dziedzinach takich jak: badania w dziedzinie metrologii, identyfikowalność pomiarów do jednostki SI, międzynarodowego uznawania krajowych standardów pomiarowych i związanych z nimi pomiarów oraz kalibracji. Poprzez transfer wiedzy i współpracę między jej członkami EURAMET ułatwia rozwój infrastruktur krajowych metrologii. EURAMET jest odpowiedzialny za opracowanie i realizację Europejskiego Programu Badań w Metrologii (EMRP), który został zaprojektowany, aby zachęcić do współpracy europejskie krajowe instytuty metrologiczne (NMI) i partnerów w branży i środowisk akademickich. Fundusze programu nakierowane są na finansowanie wspólnych projektów badawczych. Aktualnie finansowane jest około 50 projektów badawczych i można przewidywać znaczny rozwój tej działalności w najbliższych latach.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Newsletter
Zapisz się
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie