Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Noblistka u Prezydenta

W poniedziałek, 19 października 2015 r., Prezydent Jacek Majchrowski spotkał się w magistracie ze szczególnym gościem 7. Festiwalu Conrada - laureatką tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla, Swietłaną Aleksijewicz.  

Program tegorocznego Festiwalu Conrada jest bardzo bogaty, ale najciekawsze i cieszące się największą popularnością wśród czytelników z pewnością było poniedziałkowe spotkanie z tegoroczną laureatką Literackiej Nagrody Nobla. Urodzona na Ukrainie Białorusinka Swietłana Aleksijewicz znana jest przede wszystkim z odważnych książek o pomijanej i wypieranej historii Rosji: katastrofie w Czarnobylu, radzieckiej interwencji w Afganistanie, udziale kobiet w drugiej wojnie światowej, wojennych losach dzieci czy codziennym życiu po upadku komunizmu. Pisarka jest laureatką wielu międzynarodowych nagród, między innymi National Book Critics Circle, Nagrody Szwedzkiego Pen Clubu, Lipskiej Nagrody Książkowej na rzecz Porozumienia Europejskiego i Pokojowej Nagrody im. Ericha Marii Remarque'a. Została również odznaczona francuskim Orderem Sztuki i Literatury stopnia oficerskiego. W 1995 r. została członkinią Rady Obserwacyjnej Białoruskiego Komitetu Helsińskiego. Od 2000 r. Aleksijewicz mieszkała za granicą, a w latach 2006-2008 była objęta opieką sieci Miast Pisarzy Uchodźców ICORN, której członkiem od 2011 r. jest także Kraków. Do Białorusi powróciła w 2013 r. osiadając w Mińsku.

Spotkanie Prezydenta Majchrowskiego z noblistką miało charakter kurtuazyjny. Prezydent pogratulował Aleksijewicz niezwykłego wyróżnienia, podkreślając jego znaczenie dla uczestników Festiwalu Conrada i mającego bogatą tradycję literacką Krakowa. Pisarka opowiedziała z kolei o swoich literackich fascynacjach twórczością polskich noblistów, związanych z naszym miastem – Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej. Jako pierwszy autor-reportażysta nagrodzony przez Szwedzką Królewską Akademię Nauk, Aleksijewicz z aprobatą wypowiadała się o polskiej szkole reportażu – mistrzu Kapuścińskim, ale także Hannie Krall, której poetyzującą twórczość bardzo ceni. Komplementowała także dzieła i postawę Olgi Tokarczuk – laureatki tegorocznej nagrody literackiej Nike, autorki  głośnych „Ksiąg Jakubowych”.

Podczas spotkania, w którym wziął udział również Zastępca Dyrektora Krakowskiego Biura Festiwalowego Robert Piaskowski, dyskutowano także na temat sztuki przekładu, konieczności zaangażowania literatury w bieżące wydarzenia, dylematów artysty , który tworzy w określonych warunkach historycznych. „Literatura jest jak papierek lakmusowy. Nasączają ją aktualne nastroje społeczne, ludzkie lęki i pragnienia” – podkreślała Aleksijewicz komentując twórczość współczesnych europejskich pisarzy. Pisarka odniosła się też do niejednoznacznych, nierzadko negatywnych reakcji, z którymi informacja o przyznaniu jej Literackiej Nagrody Nobla spotkała się w oficjalnych mediach rosyjskich: „Sumienny twórca, zawsze wybiega do przodu, uprzedza o niebezpiecznych przyszłych wydarzeniach, co nie zawsze wychodzi mu na dobre”.

Wpisując się na zakończenie spotkania z Prezydentem w Księdze Pamiątkowej Swietłana Aleksijewicz napisała: „Zawsze, kiedy jestem w Krakowie, myślę o tym, że nasza wspólna historia daje nam nadzieję na przyszłość”.

Zobacz zdjęcia ze spotkania na OTO FOTOkronika Miasta Krakowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2015-10-20
Data aktualizacji: 2016-09-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź