Wizyta nowego Konsula Generalnego Ukrainy

W środę, 28 października 2015 r., pierwszą wizytę Prezydentowi Miasta Krakowa Jackowi Majchrowskiemu złożył nowy Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Oleh Mandiuk.

Wizyta nowego Konsula Generalnego Ukrainy
Fot. Wiesław Majka/UMK

Pan Konsul mówi o sobie, że jest nie tylko lwowiakiem, ale też i krakowianinem, bowiem jego córka studiowała na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, a on bardzo często ją odwiedzał. Poznał więc Kraków bardzo dobrze i obejmując swoją misję poczuł się prawie jak w domu. Oleh Mandiuk biegle mówi po polsku.

Temat studentów jest mu bardzo bliski również z uwagi na liczbę ukraińskich żaków, którzy kształcą się na uczelniach krakowskich. Szacuje się że jest ich około 5 tysięcy, z czego prawie 3 tys. studiuje na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego. Daje jej to drugie miejsce w kraju pod względem studentów z Ukrainy, po uczelni w Lublinie.

Dla Konsula Mandiuka sprawą bardzo istotną jest funkcjonowanie w Krakowie miejsca spotkań dla obywateli jego kraju. Takim miejscem była siedziba Fundacji św. Włodzimierza, która jednak musiała opuścić zajmowane przez nią pomieszczenia przy ul.Kanoniczej 15. Umowa najmu zawarta między Kapitułą Metropolitalną na Wawelu (która jest właścicielem budynku), a Fundacją dobiegła końca i nie ma planów jej przedłużenia. Prezydent, już po rozmowie z prezesem Fundacji prof. Włodzimierzem Mokrym, zadeklarował pomoc przy znalezieniu innej lokalizacji dla Fundacji.

Jacek Majchrowski podkreślił, że dotychczasowa współpraca z konsulami generalnymi Ukrainy była zawsze bardzo udana. Szczególne znaczenie miała w trudnych dla Ukrainy momentach, w których Kraków niejednokrotnie okazywał solidarność z narodem ukraińskim oraz udzielał mu wsparcia. Zarówno Prezydent, jak i nowy Konsul są przekonani, że wzajemne relacje będą nadal równie przyjacielskie i zaowocują wieloma wspólnymi inicjatywami.

Oleh Mandiuk posiada bogate doświadczenie biznesowe. Natomiast misja dyplomatyczna w naszym mieście, pełniona od 1 października 2015 r., jest w jego karierze zawodowej pierwszym takim doświadczeniem. 

Zobacz zdjęcia ze spotkania na OTO FOTOKRONIKA Miasta Krakowa

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie