Partnerzy z Peczu z wizytą pod Wawelem

Spotkanie z Prezydentem Jackiem Majchrowskim i wizyty w kilku krakowskich instytucjach to najważniejsze punkty zakończonej wizyty przedstawicieli władz węgierskiego Peczu w naszym mieście w dniach 16-18 listopada 2015 r.

Partnerzy z Peczu z wizytą pod Wawelem
Fot. Wiesław Majka

Burmistrz Peczu Zsolt Páva gościł w Krakowie już po raz drugi w tym roku. Pierwsza majowa wizyta związana była z udziałem w Europejskim Kongresie Samorządów. Listopadowa wizyta partnerów z Peczu poświęcona była głównie zagadnieniom kulturalnym. Burmistrzowi Pávie towarzyszyli specjaliści w tym zakresie, m.in. specjalny Doradca ds. Kultury, znany manager kultury i kompozytor István Márta.

Podczas zrealizowanych spotkań peczańscy urzędnicy zaprezentowali swój projekt wzmocnienia relacji z miastami partnerskimi, które podobnie jak Pecz, były w przeszłości Europejskimi Stolicami Kultury. Pecz tytułem tym cieszył się w 2010 r. Zorganizowane wtedy wydarzenia były dużym sukcesem, który pozwolił szeroko wypromować to niewielkie, choć bardzo piękne i interesujące miasto. W ramach przygotowań w Peczu powstał również szereg ciekawych inwestycji kulturalnych, m.in. piękna i mocno obłożona rozmaitymi wydarzeniami sala koncertowa Kódaly. Bardzo interesująca jest również działalność kompleksu kulturalnego Zsolnay Cultural Quarter. Instytucja powstała na oryginalnie zrewitalizowanych terenach fabryki ceramiki Zsolnay – jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli Peczu. Oprócz muzeum poświęconego rodzinie Zsolnay i produkowanej przez nią ceramice w centrum znajdziemy również niewielkie centrum nauki, czy teatr lalek.

Bogata scena kulturalna Peczu pozwala mieć nadzieję na rozkwit przyszłych relacji z tym miastem partnerskim. A te mają już całkiem długą historię. Umowa o współpracy między Krakowem i Komitatem Baranya, którego stolicą jest miasto Pecz, podpisana została 27 maja 1987 r., a odnowiona w 1998 r. Mimo , że Pecz jest miastem dużo mniejszym od Krakowa, okazał się być bardzo aktywnym i doświadczonym partnerem w staraniach o fundusze unijne. Przedstawiciele urzędów miasta współpracowali m.in. w ramach projektu "Central Markets - Revitalising and promoting traditional markets in Central Europe" mającego na celu wypromowanie placów targowych jako nowego produktu turystyki kulturowej, adresowanego przede wszystkim do turystów zagranicznych.

Współpraca realizowana była również w zakresie spraw społecznych i kultury. W lipcu i sierpniu 2011 r. w Peczu gościła wystawa fotografii autorstwa Wiesława Majki zatytułowana „Tajemnice skrywane pod ziemią – dotknąć historii". Z kolei w listopadzie w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego można było oglądać wystawę 40 prac peczańskich artystów-fotografików poświęconych ich rodzimemu miastu.

Wizyta peczańskiej delegacji była doskonałą okazją do przypomnienia o łączącej nas przyjaźni i wspólnie zrealizowanych inicjatywach. Miejmy nadzieje, że wstępnie omówione nowe projekty współpracy już wkrótce przyniosą ciekawe efekty.

pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie