Kibicować i współpracować. Wizyta Chargé d’Affaires Ambasady Macedonii w Polsce

Odbywające się w Krakowie Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn EHF EURO 2016 były okazją do odwiedzenia naszego miasta przez Chargé d’Affaires Ambasady Macedonii w Polsce Goricę Atanasovą-Gjorevską. We wtorek, 19 stycznia 2016 r., z szefową misji dyplomatycznej Macedonii spotkał się Prezydent Jacek Majchrowski.

Kibicować i współpracować. Wizyta Chargé d’Affaires Ambasady Macedonii w Polsce
Fot. Wiesław Majka

Pani Ambasador, która miała już okazję odwiedzić Kraków 10 lat temu podczas studiów w Natolinie, nie ukrywała, że kolejna – bardziej oficjalna – kilkudniowa wizyta w naszym mieście związana była z kibicowaniem macedońskiej drużynie szczypiornistów, rozgrywającej mecze w Tauron Arenie Kraków w ramach EHF EURO 2016. Ponieważ spotkanie gabinetowe u Prezydenta Miasta Krakowa odbyło się kilka godzin przed kolejnymi meczami grupy – Macedończyków czekało starcie z reprezentacją Serbii, zaś Polaków z Francją – Jacek Majchrowski i Gorica Atanasova-Gjorevska wymienili wzajemne życzenia powodzenia dla sportowców.

Pani Ambasador podkreśliła, że jest zachwycona Krakowem. Docenia gospodarczy potencjał naszego miasta i jego efektywne zarządzanie – szczególnie w kontekście pozyskiwania i wykorzystywania funduszy unijnych. Bogata historia i dziedzictwo kultury stanowią – jej zdaniem - doskonałą płaszczyznę dla nawiązania bliższej współpracy z miastami Macedonii. Wzajemne poznanie mogłyby umożliwić prezentacje kulturalne – na przykład Dni Macedonii w Krakowie. Prezydent Majchrowski przychylnie odniósł się do tej propozycji, podkreślając otwartość Krakowa na wymianę doświadczeń z partnerami zagranicznymi.

Podczas spotkania Pani Ambasador opowiedziała także o swojej wizycie na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w Instytucie Filologii Słowiańskiej funkcjonuje Zakład Filologii Bułgarskiej i Macedońskiej. Lektorat języka macedońskiego w naszym mieście uruchomiony został najwcześniej w Polsce, gdyż już 50 lat temu. Chcąc zatem bliżej poznać Macedonię możemy zacząć już w Krakowie od nauki języka!  

Od 1 lipca 2015 r., gdy swoją misję zakończył Ambasador Macedonii w RP, Chargé d’Affaires a.i. Ambasady Macedonii Pani Gorica Atanasova-Gjorevska pełni rolę szefa misji dyplomatycznej Macedonii w naszym kraju. Rozwijanie biznesowej, naukowej i kulturalnej współpracy Macedonii i Polski – także na szczeblu regionalnym – należy do priorytetów jej działalności. 

Zobacz zdjęcia ze spotkania na OTO FOTOKRONIKA Miasta Krakowa
 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Newsletter
Zapisz się
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie