Ławeczka Jana Karskiego stanęła na krakowskim Kazimierzu

We wtorek, 26 stycznia Prezydent Miasta Krakowa odsłonił ławeczkę Jana Karskiego – emisariusza Narodu Polskiego z okupowanego przez Niemców kraju do rządu emigracyjnego i władz Francji, Wielkiej Brytanii i USA. Ławeczka, która powstała z inicjatywy Chrisa Humnickiego i Rotary Club Kraków umiejscowiona jest na ul. Szerokiej przed Synagogą Remu. W uroczystości wziął udział Konsul Generalny Stanów Zjednoczonych Walter Braunohler.       

Ławeczka Jana Karskiego stanęła na krakowskim Kazimierzu
Fot. Wiesław Majka/UMK

Jan Karski był emisariuszem całego Polskiego Państwa Podziemnego przekazując do rządu na emigracji informacje i prośby od wszystkich ugrupowań społecznych i politycznych okupowanego kraju. Przez 40 lat wykładając na prestiżowym Georgetown University w Stanach Zjednoczonych uczył przyszłych polityków w tym prezydentów USA zasad demokracji, stosunków międzynarodowych i konieczności budowania lepszego świata. Uzyskał doktorat i profesurę Georgetown oraz obywatelstwo amerykańskie. W uznaniu swoich działań na rzecz ratowania współobywateli polskich żydowskiego pochodzenia został uznany Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata oraz osobiście odebrał honorowe obywatelstwo państwa Izrael w roku 1994.

W roku 1995 przyjął od prezydenta Polski Lecha Wałęsy order Orła Białego. W 1996 roku zgłoszono kandydaturę Jana Karskiego do Pokojowej Nagrody Nobla, w 1999 odebrał nagrodę polskiego Pen Klubu dla swej słynnej książki - "Tajne Państwo", a 15 maja 2000 roku, na dwa miesiące przed śmiercią, osobiście odebrał Honorowe Obywatelstwo miasta Łodzi, gdzie urodził się w 1914 roku.

Witold Kozielewski (później Karski) przez Kraków przejeżdżał w swoje tajne zagraniczne misje, tutaj ukrywał się i pracował w 1941 roku po ucieczce z rąk gestapo i tutaj gościł w 1991 roku na zaproszenie konsulatu amerykańskiego oraz swego przyjaciela i biografa Stanisława Jankowskiego. I tu razem promowali swoje wspólne książki.

W Polsce istnieją już cztery szkoły im. Jana Karskiego, których dyrekcja i nauczyciele starają się wpoić swoim wychowankom idee tolerancji, współobywatelstwa ponad podziałami i wrażliwości na los drugiego człowieka.

Prezydent Krakowa podczas uroczystości podkreślił, że ławeczka to nie tyle pomnik Jana Karskiego, co właśnie upamiętnienie idei, manifest wskazujący, że jesteśmy "Polską Karskiego", a więc Polską wolną od ksenofobii i otwartą na innych, szanującą ludzi odmiennych kultur, religii i narodowości.

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie