Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Z Ambasadorem Wenezueli o Światowych Dniach Młodzieży

W poniedziałek 22 lutego 2016 r. wizytę Prezydentowi Krakowa złożył Ambasador Boliwariańskiej Republiki Wenezueli J.E. Luis Gómez Urdanet. Rozmowy dotyczyły głównie przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

Światowe Dni Młodzieży to ogromne wydarzenie duchowe, ale również wielkie przedsięwzięcie logistyczne, do którego miasto przygotowuje się już od wielu miesięcy. Na wyzwania organizacyjne związane z imprezą uwagę zwracają również przedstawiciele ambasad i konsulatów kontaktujący się z urzędem. Potencjalne problemy konsularne pielgrzymów, zaginione paszporty i inne ważne dokumenty, problemy zdrowotne czy zdarzenia losowe, to kwestie, którym czoła stawić będą musiały te placówki w trakcie ŚDM. Sprawę komplikuje fakt, że swoje przedstawicielstwa w Krakowie mają jedynie nieliczne Państwa. To właśnie tym kwestiom poświęcone było głównie spotkanie  Ambasadora Wenezueli Luisa Gómez Urdaneta, który złożył wizytę Prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu 22 lutego 2016 r.

Pan Ambasador  podkreślił, że zainteresowanie  ŚDM wśród młodzieży krajów Ameryki Łacińskiej jest ogromne. Wynika to m.in. z ogromnej popularności samej imprezy, a także Papieża Franciszka w tym regionie. Dla wielu młodych pielgrzymów z tych krajów ŚDM 2016 to również ciekawa możliwość odwiedzenia egzotycznego kraju, jakim jest dla nich Polska.

Uwzględniając te fakty oraz dane strony kościelnej z lat poprzednich, Pan Ambasador  Urdanet szacuje, że Kraków w lecie tego roku odwiedzi wiele tysięcy młodych ludzi z regionu. Pragnąc pomóc im w przypadku nieprzewidzianych problemów Ambasador Wenezueli we współpracy z innymi placówkami dyplomatycznymi krajów Ameryki Południowej w Polsce oraz Centrum Kultury Latynoamerykańskiej w Krakowie (www.centrolatino.pl) planuje stworzenie w trakcie ŚDM Centrum Pomocy Konsularnej Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Z wolontariuszami Centrum będzie można kontaktować się osobiście, telefonicznie lub pisemnie. Jednostka będzie dysponowała systemem zarządzania kryzysowego, przewodnikami gotowymi udzielić informacji o Krakowie, skrzynką konsularną z podziałem na różne państwa regionu oraz bezpośrednią linią telefoniczną do konsulatów każdego z państw. Niektóre z tych placówek oddelegują również do Krakowa swoich przedstawicieli na czas trwania imprezy. Pomoc pielgrzymom udzielana będzie 24 godziny na dobę, w językach: hiszpańskim, portugalskim, angielskimi francuskim. Możliwe, że powstaną również mobilne punkty pomocy przy konkretnych wydarzeniach ŚDM.

Obecnie Ambasador Urdanet konsultuje projekt organizacji Centrum z Ambasadami reprezentującymi Amerykę Łacińską i Karaiby i zachęca ich do włączenia się w inicjatywę. Jest ona szczególnie cenna w przypadku niewielkich państw regionu, które z reguły nie mają przedstawicielstw w Polsce (Ambasadorzy rezydują np. w Berlinie, czy Pradze).

Prezydent Jacek Majchrowski przyjął projekt z dużym entuzjazmem, stwierdzając że wpisuje się on w plany Urzędu Miasta związane z pomocą pielgrzymom ŚDM, a także pożytecznie je uzupełnia.

pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2016-02-24
Data aktualizacji: 2016-09-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź