O koronowanych głowach z Ambasadorem Słowenii

W środę, 9 marca 2016 r., wizytę Prezydentowi Miasta Krakowa Jackowi Majchrowskiemu złożył Ambasador Słowenii w Polsce Robert Krmelj. Główną bohaterką spotkania została jednak pewna mało znana królowa.

O koronowanych głowach z Ambasadorem Słowenii
Fot. Wiesław Majka

Pytanie o historyczne związki pomiędzy Słowenią a Krakowem mogłoby stanowić nie lada trudność w historycznych konkursach czy quizach. O związkach naszego miasta z tym pięknym, choć niewielkim krajem wiedzą niemal wyłącznie specjaliści. Nawet ciekawy fakt, iż druga żona Króla Władysława Jagiełły, Anna Cylejska pochodziła ze Słowenii nie jest powszechnie znany.

To jednak już niedługo może się zmienić. 20 maja 2016 r. w Krakowie będziemy mogli uczestniczyć w obchodach 600. rocznicy śmierci Królowej Anny organizowanych przez Ambasadę Słowenii w Polsce oraz Stowarzyszenie Turystyczno-Kulturalne Celje. To właśnie z przygotowaniami do tego wydarzenia związana byłą wizyta Ambasadora Słowenii Roberta Krmelja w Krakowie.

Podczas spotkania z Prezydentem Majchrowskim Ambasador przedstawił wstępny program wydarzenia. Obchody zainicjuje uroczysta msza w Katedrze Wawelskiej odprawiona przez biskupa cylejskiego. W Katedrze zostanie również wmurowana tablica pamiątkowa ku czci królowej. Po mszy traktem królewskim przejdzie średniowieczny korowód, a uroczystości zakończy prezentacja publikacji poświęconej Królowej Annie Cylejskiej. Ambasador Krmelj zapowiedział również, że w uroczystościach udział weźmie burmistrz miasta Celje.

To ciekawe wydarzenie wpisze się w szersze działania promocyjne Ambasady Słowenii w Polsce, które – jak informował Ambasador - już przynoszą wymierne efekty w postaci zintensyfikowanej wymiany handlowej i turystycznej pomiędzy oboma krajami.

Zobacz zdjęcia ze spotkania na OTO FOTOKRONIKA Miasta Krakowa

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie