Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Prawnuk Ignacego Domeyki z wizytą w Krakowie

Polskę i Chile dzielą tysiące kilometrów, klimat, kultura...Tym, co nas jednak łączy - i to szczególnie mocno - jest postać wybitnego mineraloga Ignacego Domeyki. W poniedziałek, 23 maja 2016 r., Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski miał przyjemność gościć w magistracie prawnuka polskiego naukowca, Pana Pablo Domeykę wraz z małżonką.

Ignacy Domeyko dotarł do Chile przez Niemcy i Francję, gdzie uzyskał tytuł inżyniera górnictwa. Rodzinną Litwę zmuszony był opuścić po upadku powstania listopadowego (1830-1831 r. ), w którym brał udział. W Chile postanowił rozwijać swoją karierę naukową. Przez długie lata przemierzał ten kraj odkrywając nowe złoża złota, srebra, saletry, czy węgla. Wkrótce okazało się, że jego prace mają ogromne znaczenie dla gospodarczego rozwoju młodego państwa, jakim było w tym czasie Chile. W późniejszym okresie, już jako Rektor Uniwersytetu w Santiago, Domeyko przyczynił się również do zreformowania nauki i szkolnictwa wyższego w Chile.

Głównym powodem wizyty Państwa Domeyków w Polsce były wykłady poświęcone słynnemu przodkowi Pabla Domeyki, które prawnuk naukowca wygłosił w Krakowie (Uniwersytet Pedagogiczny) oraz we Wrocławiu. Chilijscy goście odwiedzili również Warszawę, gdzie spotkali się z m.in. z Permier Beatą Szydło oraz Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotrem Glińskim.

Wizyta w Krakowie była dla Pabla Domeyki okazją do wielu wzruszeń. Goście spacerowali ulicami, którymi kiedyś chadzał wielki pradziad Pana Domeyki. Odwiedzili również Katedrę Wawelską, na dłuższą chwilę zatrzymując się w krypcie Adama Mickiewicza – przyjaciela Ignacego Domeyki, którego wieszcz przedstawił jako Żegotę w II części „Dziadów”.

Podczas spotkania z Prezydentem Jackiem Majchrowskim Pablo Domeyko podkreślił, że w Chile pamięć o zasługach jego przodka jest wciąż żywa. Obecnie trwają prace nad stworzeniem muzeum Domeyki w La Serenie – mieście, z którym od 2005 r. łączą Kraków więzy honorowego zbliźniaczenia. Muzeum ma zostać oficjalnie otwarte już w styczniu przyszłego roku. Będzie ono zlokalizowane w jednym z najstarszych gimnazów w La Serenie, gdzie bywał Domeyko.

Zobacz zdjęcia ze spotkania na OTO FOTOKronika Miasta Krakowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2016-05-24
Data aktualizacji: 2016-09-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź