Ukraina świętuje ćwierćwiecze niepodległości

W poniedziałek, 19 września 2016 r., w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbyła się uroczysta gala z okazji 25. rocznicy Niepodległości Ukrainy. W wydarzeniu zorganizowanym przez Konsulat Generalny Ukrainy w Krakowie oraz Ambasadę Ukrainy w RP wziął udział Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Ukraina świętuje ćwierćwiecze niepodległości
Fot. Wiesław Majka

W uroczystości, której gospodarzami byli Ambasador Ukrainy w RP J.E. Andrij Deszczycia oraz Konsul Generalny Oleh Mandiuk, wzięli udział samorządowcy z województw i miast podlegających pod jurysdykcję Konsulatu Generalnego Ukrainy w Krakowie, dyplomaci, przedstawiciele duchowieństwa oraz świata polityki, kultury, nauki i biznesu.

Składając naszym ukraińskim przyjaciołom życzenia z okazji Dnia Niepodległości, Prezydent Jacek Majchrowski podkreślił wagę i znaczenie tego święta dla Polaków, którzy jako pierwsi w 1991 r. uznali niezawisłość Ukrainy. Oparte na przyjacielskich kontaktach międzyludzkich i konstruktywnej współpracy – np. takiej jaka łączy Kraków z partnerskimi miastami Kijowem i Lwowem – kontakty polsko-ukraińskie rozwijają się pomyślnie niezależnie od trudności, z którymi przyszło zmierzyć się naszym wschodnim sąsiadom. Prezydent podkreślił otwartość Krakowa dla Ukrainy i naszą gotowość do niesienia pomocy.

Z kolei nowo mianowany Ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło, wieloletni dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI, zaznaczył podczas swojego przemówienia jak ważny jest dla niego udział w tak doniosłej uroczystości w przededniu rozpoczęcia misji dyplomatycznej w Kijowie. Ambasador zaznaczył, że jednym z jego priorytetów będą działania na rzecz ruchu bezwizowego dla Ukraińców. Wagę uroczystości rocznicowych oraz efektywność polsko-ukraińskiej współpracy z udziałem  partnerów z Krakowa i Małopolski podkreślił także Ambasador Ukrainy w RP Andrij Deszczycia. Za owocną współpracę ukraińskim przyjaciołom i partnerom dziękował także Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak, który – podobnie jak Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła – podkreślił znaczenie niepodległości Ukrainy także dla polskich samorządowców.  

Uroczystość uświetniły występy znakomitych ukraińskich artystów. Dla krakowskiej publiczności wystąpili kwartet bandurzystek „Gerdan”, Akademicka Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej INSO Lviv pod dyrekcją Serhija Kruka oraz soliści Lwowskiego Teatru Opery i Baletu.  

Dzień Niepodległości jest tradycyjnie obchodzony na Ukrainie 24 sierpnia.

Zobacz zdjęcia z uroczystości na OTO FOTOKRONIKA Miasta Krakowa

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie