Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Solidarność polsko-węgierska upamiętniona w Krakowie

W piątek, 9 grudnia, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski wraz z Premierem Węgier Victorem Orbánem odsłonili na ul. Sławkowskiej 14 tablicę upamiętniającą solidarność polsko-węgierską podczas rewolucji 1956 r.  

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Tablica została ufundowana przez Węgierski Komitet Pamięci powołany dla uczczenia 60. rocznicy Rewolucji i Walki o Wolność 1956 r. na Węgrzech. Umieszczony na niej w języku polskim i węgierskim napis głosi: „Mieszkańcy Krakowa z sympatią i wytężoną uwagą śledzili do samego końca wydarzenia Węgierskiej Rewolucji 1956 roku. Masowo oddawali krew, w całym mieście zbierali dary, wspierali walczących o wolność braci – Węgrów. 5 listopada 1956 roku idąc w zorganizowanym przez studencki komitet rewolucyjny, wielotysięcznym, niemym pochodzie, protestowali przeciwko zdławieniu rewolucji i chylili czoła przed ofiarami. Solidarność mieszkańców Krakowa stanowi kolejny wspaniały rozdział w historii przyjaźni pomiędzy oboma narodami i służy za godny naśladowania przykład”.

- Walczący Budapeszt stał się głosem wszystkich, pozbawionych niezależności narodów dawnego Układu Warszawskiego i wywarł ogromny wpływ na świadomość  całej Europy – przypomniał podczas uroczystości Prezydent Miasta Krakowa. - Węgierska rewolucja rozpoczęła się w odpowiedzi na poznański czerwiec. W solidarnym geście Węgrzy poparli postulaty polskich robotników, ale w swoich marzeniach o wolności poszli o wiele dalej niż Polacy (…). Za te marzenia, za swoją odwagę Węgrzy zapłacili najwyższą cenę – podkreślił Jacek Majchrowski.

Premier Republiki Węgier Victor Orbán podziękował krakowianom za pełną zaangażowania pomoc Węgrom w 1956 roku: – Bardzo dziękuję za Waszą obecność i przyjaźń, która jest wyjątkowa. O Polakach i o Polsce nigdzie nie myśli się tak pozytywnie, jak na Węgrzech. Dziękuję za pomoc Polaków i krakowian dla moich rodaków w 1956 roku – dostaliśmy od Was to, co wtedy było najważniejsze – krew dla ludzi poszkodowanych w walce o niepodległość swojego narodu. Zawsze będziemy pamiętać o tej nieocenionej pomocy.

Wizyta Premiera Victora Orbána w Krakowie związana jest z udziałem w udziałem w konferencji naukowej Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. „Europa Centralis – losy regionu na przestrzeni dziejów”. Konferencja poświęcona była osobie Prof. Wacława Felczaka, który w latach 80-tych był wykładowcą Victora Orbána. Premier Węgier objął patronat honorowy nad tym wydarzeniem.

Obecni podczas uroczystości odsłonięcia tablicy byli m.in. Wojewoda Małopolski Józef Pilch, były (1994-1995 oraz 1999-2003) Konsul Generalny Węgier w Krakowie Prof. István Kovács, przedstawiciele środowiska kombatanckiego, krakowskiego korpusu konsularnego i młodzież z krakowskich szkół. Uroczystość poprowadziła Konsul Generalna Węgier w Krakowie Adrienne Körmendy.

pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2016-12-10
Data aktualizacji: 2016-12-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź