Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wizyta delegacji Rosyjskiego Kongresu Żydowskiego

W piątek, 3 marca 2017 r., Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski powitał w krakowskim magistracie kilkunastoosobową delegację Rosyjskiego Kongresu Żydowskiego na czele z Prezydentem tej organizacji Jurijem Kannerem.

Fot. Wiesław Majka

Rosyjski Kongres Żydowski został utworzony w 1996 r. z inicjatywy grupy wpływowych rosyjskich biznesmenów pochodzenia żydowskiego, aktywistów organizacji pozarządowych zajmujących się popularyzacją dziedzictwa kultury żydowskiej oraz działaczy religijnych. Celem działalności stowarzyszenia jest odrodzenie w Rosji kultury judaistycznej i życia żydowskiego, jak również upamiętnianie ofiar Holokaustu i pogromów żydowskich organizowanych przez sowiecką władzę. Stowarzyszenie organizuje przedsięwzięcia kulturalne i naukowe, prowadzi działalność filantropijną, jest założycielem i koordynatorem pracy Muzeum Żydowskiego Dziedzictwa i Holokaustu, prowadzi kilka synagog. Realizując projekty z udziałem przedstawicieli różnych konfesji, Rosyjski Kongres Żydowski aktywnie promuje ekumenizm, zaś w ramach podróży pamięci do miejsc ważnych dla historii i kultury Żydów – stowarzyszenie stawia na dialog i ponadpolityczne porozumienie różnych narodów.

Rosyjski Kongres Żydowski aktywnie współpracuje z Ambasadą RP w Moskwie. Wspólnym projektem instytucji była wystawa „Samarytanie z Markowej”, poświęcona rodzinie Ulmów. Wydarzenie, które przybrało szerszy format uroczystości poświęconej polskim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata, zostało bardzo dobrze przygotowane przez stowarzyszenie RKŻ, które na własny koszt zorganizowało przyjazd z Berlina poety żydowskiego, uratowanego przez Polkę z Brześcia oraz partycypowało w finansowaniu przedsięwzięcia.

Organizacja wystawy „Samarytanie z Markowej”, jak również inne przedsięwzięcia organizowane przez Rosyjski Kongres Żydowski oraz Miasto Kraków w ramach rewitalizacji kultury żydowskiej były jednym z tematów poruszonych podczas kurtuazyjnej wizyty przedstawicieli RKŻ w krakowskim magistracie. Prezydent Majchrowski opowiedział gościom o znaczeniu dziedzictwa kultury żydowskiej dla Krakowa oraz krakowskich projektach związanych z jego popularyzacją, takich jak największy w Europie, doroczny Festiwal Kultury Żydowskiej, odbywający się w czerwcu na Kazimierzu. Szczegóły organizacji tego wielkoformatowego przedsięwzięcia przybliżyła z kolei grupie Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Katarzyna Olesiak.

Przedstawiciele RKŻ, którzy poza Krakowem odwiedzili również obóz koncentracyjny Auschwitz, podkreślili, że są pod ogromnym wrażeniem naszego miasta i polskiej gościnności. Zasygnalizowali również możliwość współpracy w ramach organizacji Festiwalu Kultury Żydowskiej. Na koniec spotkania Prezydent RKŻ Jurij Kanner wręczył Prezydentowi Majchrowskiemu tabliczkę z tradycyjnym błogosławieństwem w języku jidysz.  

Zobacz zdjęcia ze spotkania na OTOFOTOKRONIKA Miasta Krakowa

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2017-03-06
Data aktualizacji: 2017-03-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź