Ambasador Turcji u Prezydenta Krakowa

17 marca 2017 r.  Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się z Ambasadorem Turcji w Polsce J.E. Tunçem Üğdülem. Spotkanie miało charakter kurtuazyjny.

Ambasador Turcji u Prezydenta Krakowa
Fot. Bogusław Świerzowski/UMK

Ambasador Üğdül odwiedził Kraków z okazji uroczystości upamiętniającej tureckich żołnierzy poległych na froncie galicyjskim, która odbyła się na Cmentarzu Rakowickim. 18 marca w Turcji obchodzony jest Dzień Poległych, a w Krakowie znajduje się jedyny w Polsce pomnik upamiętniający Turków poległych w latach 1916-1917 w czasie I wojny światowej. W czasie wizyty w Krakowie Ambasador spotkał się również z profesorami i studentami najstarszej w Polsce – funkcjonującej od 1919 r. - Katedry Turkologii w Uniwersytecie Jagiellońskim

Podczas spotkania Pan Ambasador skierował prośbę do Pana Prezydenta o uruchomienie w 1-2 liceach krakowskich obowiązkowej nauki języka tureckiego. Kursy takie odbywają się już w 3 liceach warszawskich i w jednym poznańskim.

Poprosił także o wsparcie poszukiwań osoby, która mogłaby zostać Konsulem Honorowym Turcji w Krakowie, przyznając, że bardzo pomogłoby to  w rozwoju współpracy pomiędzy instytucjami obydwu krajów. Według Ambasadora w Polsce przebywa największa w Europie liczba studentów tureckich w ramach programu Erasmus. Kolejną ważną sprawą dla Ambasady są działania na rzecz uruchomienia bezpośrednich połączeń lotniczych Turkish Airlines z Polską, a szczególnie z Krakowem, co znacząco pomogłoby rozwojowi małych i średnich przedsiębiorstw, a także zwiększyłoby liczbę turystów tureckich i polskich. Ambasador zadeklarował pomoc przy realizacji wymian kulturalnych i zapraszania artystów tureckich m.in. do udziału w słynnych krakowskich festiwalach. Przyznał także, że Kraków – dla Turcji i dla niego osobiście – jest nie tylko najbardziej znanym miastem polskim, ale także najpiękniejszym.

Ambasador Üğdül podkreślił, że ponad 600. letnia historia relacji polsko-tureckich potwierdza, że kraje nasze łączą szczególne więzy. Polacy są poważani i szanowani w Turcji – już na dworze osmańskim byli polscy wybitni dyplomaci, muzycy i malarze. Na koniec spotkania wyraził przekonanie, że Turcji zależy na silnej Polsce w Europie.  

Zobacz zdjęcia ze spotkania na OTOFOTOKRONIKA Miasta Krakowa

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie