Kondolencje po śmierci Helmuta Kohla

We wtorek, 20 maja 2017 roku Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski wpisał się do księgi kondolencyjnej wyłożonej w Konsulacie Generalnym Niemiec w związku ze śmiercią byłego Kanclerza Republiki Federalnej Niemiec Helmuta Kohla.

Kondolencje po śmierci Helmuta Kohla
Fot. Wiesław Majka/UMK

Prezydent Majchrowski przekazał kondolencje na ręce dyplomatów w Konsulacie Generalnym Niemiec w Krakowie i dokonał wpisu w księdze kondolencyjnej:

„Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Helmuta Kohla, wieloletniego Kanclerza Republiki Federalnej Niemiec. Ten wybitny mąż stanu był twórcą pokojowego zjednoczenia Niemiec i orędownikiem przyjacielskiej współpracy między naszymi krajami w demokratycznej Europie. Jego odejście jest wielką stratą dla Niemców i Polaków.”

wpis kondolencyjny PMK - śmierć Helmuta Kohla

Zmarły w wieku 87 lat Helmut Kohl był wybitnym politykiem związanym z niemiecką chrześcijańsko-demokratyczną partią CDU. Jego rodzinnym miastem, w którym również umarł, było Ludwigshafen nad Renem w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat. Premierem rządu tego „landu” był w latach 1969–1976, a w latach 1982 – 1998 pełnił funkcję kanclerza Republiki Federalnej Niemiec i tym samym był politykiem najdłużej sprawującym ten urząd od 1949 r. Po upadku muru berlińskiego w 1989 r. doprowadził rok później do pokojowego zjednoczenia Niemiec. Jest to powszechnie uznawane za jego największe osiągnięcie polityczne.  Aktywnie działał na rzecz integracji europejskiej. Budował też przyjacielskie relacje z Polską, co znalazło swój wyraz m. in. w symbolicznym spotkaniu w Krzyżowej na Dolnym Śląsku w 1989 r. i w podpisaniu Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjacielskiej Współpracy między Polską i Niemcami w 1991 r.

 

OTOFoto Kronika Miasta Krakowa

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Sonda
Dni Kijowa w Krakowie (5-7.10.2018 r.) oceniasz jako:
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie