Rodzinnie i bez smartfonu

24 czerwca 2017 r. - w pierwszy dzień wakacji – Urząd Miasta Krakowa w ramach realizowanego projektu „Bądźmy EkoCyfrowi” zaprosił mieszkańców do Parku Jordana na Rodzinny Piknik bez Smartfona, z okazji obchodów „Międzynarodowego Dnia Ochrony Środowiska przed Zanieczyszczeniem Polami Elektromagnetycznymi”. W wydarzeniu wziął udział Prezydent Krakowa  Jacek Majchrowski jak również Konsulowie Generalni Francji i Niemiec: Frédéric de Touchet i Michael Groß. 

 

Rodzinnie i bez smartfonu
Fot. Bogusław Świerzowski / UMK

dyplomaci na krakowskim pikniku bez smartfona

Na wszystkich uczestników sobotniego pikniku czekały zabawy i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami oraz poczęstunek. Wystąpili między innymi: DżoDżo z pokazem układania kostki Rubika, Małe Słowianki, chór Gospel, tancerze z pokazem Hip-Hopu oraz zespół Sound’n’Grace.

Głównym celem pikniku było przekonanie jego uczestników, że można wspólnie i ciekawie spędzać wolny czas wyłączając na chwilę swój smartfon. W trakcie trwania imprezy oferowano bezpłatne indywidualne konsultacje z ekspertami i lekarzami w zakresie zjawisk: e-uzależnienia, cyberprzestępstw oraz elektrosmogu. Dodatkowo, na mieszkańców, którzy chcieli pozbyć się elektroodpadów czekała Elektrobrygada. Za każdy oddany zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pierwsze 50 osób otrzymało puzzle, budzik, kostkę Rubika i inne gadżety.

Edukacja i rozpowszechnianie informacji na temat problematyki elektrosmogu  są prowadzone kompleksowo. 27 listopada br. w Urzędzie Miasta Krakowa odbędzie się II Międzynarodowe Forum Ochrony Środowiska przed Zanieczyszczeniem Polami Elektromagnetycznymi - „Ochrona dzieci”. Pierwsza edycja Konferencji skupiająca się na kwestii prawa mieszkańców do informacji o oddziaływaniu PEM odbyła się w grudniu ubiegłego roku. Wzięli w niej udział uznani międzynarodowi i krajowi eksperci.  Kraków tym samym został pionierem  w powyższej dziedzinie i jako pierwsze miasto w Polsce prowadzi szeroko zakrojone działania na rzecz propagowania wiedzy o oddziaływaniu sztucznych pól elektromagnetycznych .  Fakt ten odbił się szerokim echem w zagranicznych mediach specjalistycznych. 

Główną inicjatorką  zarówno Forum jak i projektu „Bądźmy EkoCyfrowi” jest Radna Miasta Krakowa Marta Patena,  organizatorem Urząd Miasta Krakowa, zaś partnerem Miejskie Centrum Dialogu. Patronatu honorowego udzielił przedsięwzięciu Prezydent Miasta Krakowa, który aktywnie wspiera powyższe inicjatywy biorąc udział w związanych z nimi wydarzeniach.

Zobacz zdjęcia na OTO FOTOKRONIKA Miasta Krakowa

 

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Sonda
Dni Kijowa w Krakowie (5-7.10.2018 r.) oceniasz jako:
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie