Wizyta Burmistrza Miasta Nowa Wieś Spiska

We wtorek, 19 grudnia 2017 r. gościem Prezydenta Jacka Majchrowskiego był Burmistrz Nowej Wsi Spiskiej Ján Volný. W spotkaniu udział wziął również Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie Ivan Škorupa.

Wizyta Burmistrza Miasta Nowa Wieś Spiska
Fot. Wiesław Majka/UMK

Słowacki gość zaprosił Prezydenta Krakowa na odbywające się w przyszłym roku obchody 750-lecia pierwszej wzmianki o Nowej Wsi Spiskiej, która pojawiła się w piśmiennictwie. Konsul Generalny poinformował Prezydenta, że w najbliższych miesiącach planowana jest wystawa w Krakowie prezentująca to historyczne miasto, której centralnym punktem będą plansze dotyczące uznanej pracowni ludwisarskiej w Nowej Wsi Spiskiej, działającej w latach 1357-1527. Z tej właśnie pracowni pochodzą dwa z czterech dzwonów liturgicznych w Bazylice Mariackiej: Dzwon Misyjny z 1387 i Dzwon Królewski z 1388 r. 

Obecny również na spotkaniu Prezes Polsko-Słowackiej Izby Handlowej z siedzibą w Krakowie Piotr Cebulski podkreślił, iż Burmistrz Ján Volný wspiera rozwijanie polsko-słowackich kontaktów gospodarczych, szczególnie na szczeblu regionalnym, goszcząc cykliczną konferencję dla przedsiębiorców z obu krajów.    

Nowa Wieś Spiska to miasto powiatowe w okręgu koszyckim, leżące na terenie historycznego Spisza. W 1380 miasto uzyskało uprzywilejowany status wolnego królewskiego miasta górniczego. W latach 1412–1769 w wyniku zastawu spiskiego miasto wraz z okolicami należało do Polski znajdując się pod władaniem królów polskich. Jednym z najważniejszych zabytków Spiskiej Nowej Wsi jest XIV-wieczny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z najwyższą na Słowacji, liczącą 87 m, wieżą kościelną.

Zobacz zdjęcia ze spotkania na OTOFOTO KRONIKA MIASTA KRAKOWA

pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie